Boysan’ın hayali olan toplumsal eşitlik birimine, annesi Sema Yakar danışmanlık yapacak

Şişli Belediyesi, bünyesinde katılımcılığı arttırmak amacıyla kurulan Toplumsal Eşitlik Birimi‘nin tanıtım gecesinde konuşan Belediye Başkanı Hayri İnönü, birimin ilk çalışma alanının toplumsal cinsiyet olacağını ve Sema Yakar’ın gönüllü danışmanlık yapacağını açıkladı.

Şişli Belediyesi Toplumsal Eşitlik Birimi dün, belediye binasında yapılan bir lansmanla kamuoyuna tanıtıldı. Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü’nün ev sahipliğinde yapılan tanıtıma LGBTİ ve insan hakları örgütlerinden temsilcilerin yanı sıra ABD, İsrail, Brezilya ve Kanada başkonsolosları da katıldı.

 

hayri inönü boysan yakar
Hayri İnönü ve Boysan Yakar

 

Bu ay, Çanakkale’de gerçekleşen zincirleme trafik kazasında hayatını kaybeden Şişli Belediye Başkan Danışmanı ve LGBTİ aktivisti Boysan Yakar’ın çabalarıyla kurulan birimin tanıtım gecesini oyuncu Seyhan Arman sundu. Buranın mücadeleyle kazanılan bir alan olduğunu hatırlatarak sözlerine başlayan Arman açıklamalarına şu cümlelerle devam etti: “Boysan eşitsizlikler ve ayrımcılıkla zorlandığımız bir dünyada bir arada durarak başarabileceğimize inandırdı bizleri. Yardımsever ve eşitlikçi tavırlarıyla yüreklerimizde taht kurdu. Burası bazıları için bir iş olsa da bizler için mücadeleyle kazanılan bir alan.”

 

boysan yakar toplumsal eşitlik birimi

 

Gecenin bir başka konuşmacısı da belediyenin sosyal medya sorumlusu ve Boysan Yakar’ın yakın çalışma arkadaşı Dilek Güven’di. Konuşurken gözyaşlarına hakim olamayan Güven, “Boysan’la yerel seçim sürecinde tanıştık. Bana yanımda olacak mısın? diye sordu. O zaman ne demek istediğini anlamamıştım ama şimdi anlıyorum. Eşitlik Birimi Boysan’ın en büyük hayallerinden biriydi. Bana çok önceden, ‘Belediyede eşitlik birimi kuracağız’ demişti. Şimdi Başkanımız Hayri İnönü’nün de ön açmasıyla bu birim hayata geçti” dedi.

 

sema yakar

 

Birime annesi ve LGBTİ aktivisti Sema Yakar danışmanlık yapacak

Sözlerine Boysan Yakar’ı anarak başlayan Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü ise Yakar’ın yüksek enerjisinden ilham aldıklarını belirtti. “Boysan her insanın mutlaka tanıması gereken birisiydi. Yüksek enerjisiyle hepimize ilham verdi. Yokluğunu her daim hissediyoruz” diyen İnönü, birime Boysan Yakar’ın annesi, LGBTİ aktivisti Sema Yakar’ın danışmanlık yapacağını açıkladı: “Toplumsal Eşitlik Birimi; ekonomik, sosyal ve kültürel ayrımcılığa maruz kalan kadınlar, LGBTİ’ler, engelliler, azınlıklar, mülteciler, çocuklar ve yaşlılar gibi toplumsal kesimlerin mağduriyetlerinin giderilmesi için belediyenin politikalarını geliştirecek. Katılımcı belediyecilik anlayışıyla hizmetlerimizde olduğu gibi karar alma mekanizmalarına katılımda da birim çalışmalarını sürdürecek. Nihai hedefimiz toplumsal eşitsizlikleri ortadan kaldırmak. Birimin ilk çalışma alanı toplumsal cinsiyet olacak ve ilerleyen süreçte çalışma alanları genişleyerek bütün kesimleri kapsayacak. Birimin çalışmalarına Sema Yakar başkanlığında gönüllü bir ekip danışmanlık yapacak.”
 

Sema Yakar: “Senin mücadelen hepimizin mücadelesi olacak”

Boysan’ın yarım kalan işlerini tamamlamak için ABD’de olan Sema Yakar geceye video mesaj ile katıldı. Yakar, insan hayatının ne kadar ucuz olduğunu bir kez daha gördüğümüz bir süreçten geçtiğimizi belirterek Boysan için, “O benim yoldaşım ve ezberbozanım. Senin mücadelen hepimizin mücadelesi olacak” dedi.

 

Hakan Yakar
Hakan Yakar

 

Boysan’ın babası Hakan Yakar ise konuşmasına, “Boysan öteki olduğu için mücadelesine çok küçük yaşlarda başladı. LGBTİ aktivisti, insan hakları ve doğa savunucusu, cesur yürek, devrimci ve en önemlisi ailemizin gururu ve onuruydu” ifadeleriyle başladı. Kaza yerinde oğlunun okuduğu son kitap olan “İnsan Ötesi”nin bulunduğunu söyleyen Yakar, “Kitabın köşesine ‘Türkiye’de ölmenin ucuzluğu’ notu düşmüş. Hakikaten öyle. Trafik magandaları üç canımızı; Boysan, Zeliş ve Mert’i bizlerden aldı. Ruhları şad olsun” dedi.
 
boysan yakar

 

“Eşitlik olmadan barış, barış olmadan özgürlük olmaz”

Gecenin bir başka konuşmacısı da LGBTİ harekete destekleriyle bilinen Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Adayı Melda Onur‘du.  “Birbirimize sıkıca sarılarak mücadeleye devam etmemiz gerekiyor” diyen Onur, Şişli’de kurulan birimin diğer belediyelere örnek olması gerektiğine işaret etti. “Eşitlik olmadan barış, barış olmadan özgürlük olmaz” diyen Onur, bu çalışmanın bütün yerel yönetimlere örnek olmasını diledi.

Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu’ndan (UNFPA) Meltem Ağduk ise, 2005 yılında başladıkları “Kadın Dostu Kentler” projesini hatırlatarak, konuşmasında şu cümlelere yer verdi: “Bugün burada Şişli Belediyesi’nin başlattığı çalışma bizim projemizden çok daha ileri bir noktada duruyor. Kentler eril bir zihniyetle kuruluyor ve bu eril zihniyet birçok grubu öteki olarak damgalıyor. Bunu aşmanın yolu ise Şişli Belediyesi’nin çalışmaları gibi projeleri çoğaltmaktan geçiyor.”