Bize bir yasa lazım!

12 Haziran 2015 Tarihinde Tarafından Göçmen, Kadın, Velev ki Kategorisinde Yayınlanmıştır.

İstanbul LGBTİ Dayanışma Derneği’nin trans hakları mücadelesini görünür kılmak amacıyla bu yıl 6.sını düzenlediği Trans Onur Haftası’nın programı açıklandı. LGBTİ Onur Haftası’ndan bir hafta önce, 15-21 Haziran tarihleri arasında yapılacak hafta boyunca İç Güvenlik Paketi’nin LGBTİ’lere etkisinden, trans mültecilerin barınma sorunlarına kadar birçok konu tartışılacak. Hafta kapsamında LGBTİ Onur Haftası ekibiyle Trans Onur Haftası ekibinin oynayacağı “İbneler Dönmelere Karşı” futbol maçı 15 Haziran Pazartesi saat 19.00’da Taksim Spor Kulübü’nde yapılacak.

Hafta kapsamında HDP İstanbul Milletvekili Erdal Ataş ve CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal 19 Haziran saat 19.00’da İsmail Beşikçi Vakfı’nda İç Güvenlik Paketi’ni tartışacak. Haftanın finali ise her yıl binlerce kişinin yürüdüğü Trans Onur Yürüyüşü ile yapılacak. Yürüyüş 21 Haziran Pazar günü saat 17.00’de Taksim Meydanı’ndan başlayacak.

 

trans haftası

 

“Nefret Suçları Yasası isterken, İç Güvenlik Paketi çıktı!”

Bu seneki Trans Onur Haftası’nın temel mesajı “Bize Bir Yasa Lazım”. Nefret cinayetlerinin önüne geçmek için nefret suçları yasası talep eden translar, “İç Güvenlik Yasası adı altında hepimiz tehdit altındayız. Bu yasa nedeniyle en çok translar tehlike altında. 80 döneminde trans kadınların araçlara doldurulup şehir dışına atıldığı döneme geri dönme riski var. Zaten halihazırda gerek Kabahatler Kanunu gerekse de kolluk kuvvetlerinin keyfi gözaltıları ve işkenceye varan uygulamaları dolayısıyla trans kadınlar ciddi sorunlar yaşıyor. İç Güvenlik Paketi bu uygulamaların daha ileriye taşınması anlamına geliyor” diyor.

 

nefret-suclarina-hedef-olmak-istemiyorlar

Trans Onur Haftası’nda neler var?

15 Haz. 14:00 – Basın Açıklaması
Yer: İnsan Hakları Derneği

15 Haz. 19:00 – İbneler Dönmelere Karşı
Yer: Taksim Spor Kulubü

16 Haz. 14:00 – Takı Tasarım Atölyesi
Yer: İstanbul LGBTİ Dayanışma Derneği

17 Haz. 15:00 – Trans* Piknik
Yer: Maçka Parkı

18 Haz. 19:30 – Trans*But Belgesel Film Gösterimi
Yönetmen: Maria Binder
Yer: Şişli Kent Kültür Merkezi

19 Haz. 22:00 – Külotsuz Parti
Yer: Leyla Teras

19 Haz. 19:00 – İç Güvenlik Paketi ve LGBTİ Paneli
Yer: İsmail Beşikçi Vakfı

Konuşmacılar: Av. Eren Keskin, Erdal Ataş (HDP-DHF İttifakı İstanbul Milletvekili), Mahmut Tanal (CHP İstanbul Milletvekili), Kıvılcım Arat (Moderatör)

20 Haz. 14:00 – Trans* Mülteciler ve Barınma Paneli
Yer: İsmail Beşikçi Vakfı

20 Haz. 16:00 – Trans* Kimlikler ve Ruh Sağlığı Paneli
Yer: İsmail Beşikçi Vakfı
Moderasyon: Kıvılcım Arat
Konuşmacılar: Dr. Ardıl Bayram Şahin, Dr. Seven Kaptan

21 Haz. 17:00 – Trans* Onur Yürüyüşü
Yer: Taksim (1 Mayıs) Meydanı