Bir kayıp da edebiyat dünyasından

Cuma günü akciğer kanseri sebebiyle Uruguay’ın başkenti Montevideo’daki bir hastaneye kaldırılan Latin Amerika edebiyatının en önemli yazarlarından Eduardo Galeano, 74 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Uruguay’da, orta sınıf Katolik bir ailede doğan ve çocukluğunda futbol oyuncusu olma hayalleri kuran Galeano, ilk politik çizgi romanını 14 yaşında, Sosyalist Parti’nin haftalık yayın organı El Sol’a sattı. Gazetecilik kariyerine 1960’larda, Marcha’da editör olarak başladı. 1973’teki askeri darbe sonucunda hapse atıldı, daha sonra da sürgüne yollandı.

Arjantin’e yerleşen ve bir kültür dergisi olan, Crisis’i çıkarmaya başlayan Eduardo Galeano, 1976’da Arjantin’de Videla rejimi, askeri bir darbe ile iktidara gelince İspanya’ya kaçmak zorunda kaldı. Burada ünlü üçlemesi, Memoria del fuego “Ateş Anıları”nı kaleme aldı.

 

Eduardo Galeano

 

“İnsanların, özellikle de Latin Amerika halkının mustarip olduğu unutkanlıkla savaşmak için” yazdığını söyleyen güçlü kalem, iki kez Casa de la Americas Ödülü’nü kazandı. İspanya’da yazdığı Ateş Anıları adlı üçlemesiyle Uruguay Kültür Bakanlığı Ödülü’ne layık görüldü. 1989’da Washington Üniversitesi yazara American Book Award Ödülü’nü verdi.

Ateş Anıları, Latin Amerika’nın Kesik Damarları, Aşkın ve Savaşın Gündüz ve Geceleri, Biz Hayır Diyoruz, Tepetaklak, Zamanın Ağızları, Yürüyen Kelimeler, Kucaklaşmanın Kitabı, Gölgede ve Güneşte Futbol, Söz Mezbahası, Görüşmeler, Gözlemler, Görünümler, Aynalar, Ve Günler Yürümeye Başladı isimli eserlerin üreticisi Galeano, kitaplarının yayınlandığı her ülkede hem dili hem de ele aldığı konularla çok sayıda okura ulaşmayı başardı.