Bir gün postacı kapınızı çalarsa…

Şinasi Güneş‘in editörlüğünde ‘Posta Sanatı‘ kitabı, alternatif bir sanatın tarihini, bu tarihi oluşturan sanatçıların yazılarını, bazı posta sanatı projelerini, konseptlerini okuyucuyla buluşturuyor. Posta Sanatı’nı tanıtıcı rehber niteliğindeki yayın Türkiye’de yapılmış olan ilk kitap olma özelliğini taşıyor. İçeriğinin zenginliği ile ivme kazanan Posta Sanatı, niteliksel açıdan temel bir kitap olarak karşımıza çıkıyor.

“Bir gün postacı kapımı çaldı. Elinde bir davetiye olduğunu, postacılar gecesine gelip gelemeyeceğimi sordu. Postacı son zamanlarda heyecanlı bir halde kapıdaki posta kutusuna değil de evin kapısına kadar onca katı çıkıp postayı iletiyordu.”

Sanatçı Şinasi Güneş, bir deney, dışavurum, işbirliği, iletişim, özgürlük ve eğlence sanatı, yaratıcı olan herkesin katılabileceği uluslararası bir ağ olan Posta Sanatı’nı Türk sanat ortamında yaygınlaştırmak için 2000’li yılların başından bu yana çaba gösteriyor.

Posta-Sanati_kapak

Estetik vurguyu ön plana çıkaran ya da mesaj ağırlıklı politik söylemleri bünyesinde barındıran Posta Sanatı, bireysel ya da grup faaliyeti olarak tarihe eklemleniyor. Bu eklenimler artık bir Posta Sanatı tarihinin oluşturulmasını zorunlu kılıyor.

Bu süreçte en nitelikli katkıyı daha önce “Yolculuklar”, “New York ve Sakız”, “Sokak Sanatı” isimli kitapları çıkarmış olan sanatçı Şinasi Güneş, hazırladığı ” Posta Sanatı ” isimli kitapla gerçekleştiriyor . “Gözetleme”, “Kadın ve Ekoloji”, “Küresel Isınma”, “Fundamentalizm” , “Evsizler”, “Çingeneler” gibi Posta Sanatı (Mail Art) çevrelerinde geniş yankı uyandıran projeler yürüten Güneş; görsel şölen öğelerini, onların yaratıcılarını ve yorumlarını tarihsel seyrinde objektif bir tutumla okuyucuya sunuyor. Uluslararası ortamda faal olan sanatçıların katkılarıyla geniş bir yorum perspektifine sahip olan bu yayın, Posta Sanatı’nın deşifresine davetiye çıkarıyor. Kitap, odak noktasına sanat icracılarını yerleştiriyor.

Ruggero-Maggi-İtalya

Bu yayında yer alan birkaç posta sanatçısı ise, Ray Johnson, Ruud Janssen, Henning Mittendorf, Ryosuke Cohen, Anna Banana, Clemente Padin, Guy Bleus, Daniel Daligand, Denis Charmot, Dmitry Babenko ve Rod Summers gibi isimler.