Berna Koç “kimsesiz” değilmiş

10 Ekim Cumartesi günü Ankara’daki barış mitingine katılmak için bekledikleri sırada meydana gelen patlamada hayatlarını kaybedenler arasında yer alan İzmirli Ayşe Deniz ile Berna Koç düzenlenen ortak cenaze töreniyle toprağa verildi. Ailesi olmayan Berna Koç’u tabutunu kadınlar omuzladı.


Cenazeler, dün akşam saatlerinde İzmir’e getirilip morga konulan iki genç kadından biri Berna Koç. Yetiştirme yurdundan kendisini evlatlık alan bakıcı annesini de bir süre önce kaybeden Koç için ilk tören Halkevleri İzmir Şubesi‘nin önünde yapıldı. Feminizmin sembolü olan mor ve LGBTİ’lerin sembolü olan gökkuşağı bayraklarına sarılı tabutunu kadınlar taşıdı. Kimsesiz olduğu söylenen Berna’yı, son yolculuğuna yüzlerce kişi uğurladı.

 

berna koç cenazesi

berna koc

Ankara’daki patlamada ölen İzmirlilerden 20 yaşındaki Berna Koç’un ailesinin bebekken yaşamını yitirdiği ve evlatlık olarak verildiği ailesini de kaybetmesi üzerine yetiştirme yurduna gönderildiği ortaya çıktı.

Berna Koç, bir yandan temizlik işçisi olarak çalışıyor, bir yandan da üniversite sınavına hazırlanıyordu. Koç, Celal Bayar Üniversitesi Harita ve Kadastro bölümünü kazanmıştı. 2004 yılında sendikacılar, KaosGL’nin LGBT işçi ve memurların katılımıyla düzenlediği Gey-Lezbiyen İşçi Buluşması’nda da yer almıştı.