Belçikalı feminist yönetmen Chantal Akerman’ı kaybettik

6 Ekim 2015 Tarihinde Tarafından Kadın, Sinema Kategorisinde Yayınlanmıştır.

Belçikalı feminist yönetmen Chantal Akerman, 66 yaşında hayata veda etti. İlk filmini 1968’de 18 yaşındayken çeken ve 70’li yıllarda yaptığı kadın temalı filmleriyle pek çok Avrupalı kadın yönetmeni etkileyen Akerman, ilk kısa filmi “Saute ma ville”den itibaren sinemaya yeni bir soluk kattı. 1975 tarihli “Jeanne Dielman 23 Quai du Commerce, 1080 Bruxelles” adlı filmle büyük ses getiren feminist yönetmenin eseri için Le Monde gazetesi “Sinema tarihinin ilk kadın başyapıtı” nitelemesi yapmıştı.

Chantal Akerman bir aşkın saplantıya dönüşmesini huzursuz bir dille anlatan Marcel Proust uyarlaması Tutsak Kadın, cinselliği bir kara mizah malzemesine dönüştüren Yarın Taşınıyoruz ve başrollerinde Juliette Binoche ile William Hurt’ün oynadığı New York’ta Bir Çılgın (Un divan à New York) gibi filmlerle sinema dünyasının önemli yönetmenleri arasında yerini aldı.

2008 yılında, Ankara’da düzenlenen Uçan Süpürge Film Festivali’ne de konuk olan Akerman, ailesinin büyük kısmını Auschwitz Toplama Kampı’ndan kaybetmişti.