Bakur nihayet seyirciye ulaştı

İlk kez 34.İstanbul Film Festivali kapsamında gösterilmesi planlanan ve syirci ile buluşmasına saatler kala Kültür Bakanlığı’nın engeli nedeniyle programdan çıkartılan Bakur (Kuzey), 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nde İstanbul ve Diyarbakır’da eş zamanlı olarak gösterildi. Çayan Demirel ve Ertuğrul Mavioğlu’nun yönetmenliğini yaptığı uzun metraj belgeselin İstanbul’daki gösterimi Boğaziçi Üniversitesi’nde gerçekleştirildi.

Türkiye’de onlarca yıldır devam eden, adı konulmamış savaşın en önemli öznesi olan PKK’yı konu alan filmin gösterimine katılan Yapımcı Ayşe Çetinbaş, gösterim öncesi belgeselin uğradığı sansür sürecini anlattı. Filmin 03 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nde, özel bir gösterimle seyirciye ulaşmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Çetinbaş, Bakur’un gösterimlerinin devam edeceğini söyledi.

 

Bakur

 

Bakur, Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Can Candan’ın ve Boğaziçi Üniversitesi Sinema Kulübü’nden Tarık Ozan Erkovan’ın açılış konuşmaları ile başladı. Gösterimin ardından seyirciler film ekibine sorularını yöneltti.

Kaynak: İMC TV

Filmin fragmanı:

https://www.youtube.com/watch?v=N3w-FIAakDM

 

BAKUR (Kuzey)

Çayan Demirel ve Ertuğrul Mavioğlu’nun yönetmenliğini yaptığı Bakur (Kuzey) adlı uzun metraj belgesel, Türkiye’de onlarca yıldır devam eden, adı konulmamış savaşın en önemli öznesi olan PKK’ye derinlemesine bir bakışa davet ediyor bizleri.

Film, Türkiye’de onlarca yıldır devam eden, adı konulmamış savaşın en önemli öznesi olan PKK’ye derinlemesine bir bakışa davet ediyor bizleri. 40 yıldır savaşın içinde olan gerilla, dört mevsim dağ koşullarıyla nasıl başa çıkıyor? PKK örgütünün devlete, adalet ve otoriteye bakışı ne? Günümüze kadar 30 binden fazla mensubunu kaybetmiş olan PKK’nin halkla kurduğu ilişkinin temelleri neye dayanıyor? Kürt hareketi, yıllar içinde kadın hareketini temel alan bir özgürlük mücadelesine nasıl dönüştü?

İşte tüm bu soruların izini süren Bakur, izleyiciyi yeni bir gelecek kurmak amacıyla silahlı mücadeleye katılmayı tercih etmiş kadın ve erkeklerle tanıştırmakla kalmıyor, doğrudan yaşamlarının orta yerine misafir de ediyor. Çekimleri, 2013 yılının yaz ve sonbahar aylarında; ve başta Dersim, Amed ve Botan olmak üzere Kuzey ve Güney Kürdistan’daki çeşitli kamplarda gerçekleştirilen film, Kürt coğrafyasının Türkiye sınırları içinde kalan üç ayrı bölgesindeki gerilla kamplarındaki hayata tanıklık ediyor. Profesyonel bir kameranın ilk kez gittiği bu yerlerde, örgütün tarihsel gelişim sürecini daha iyi görürken; ilk defa bu denli içerden gerillaların neden dağa çıktığına ilişkin anlatımlarına ve geleceğe dair beklentilerine kulak verme imkanı buluyoruz.

Belgesel, PKK’ye çok farklı açıdan ve bağımsız bir gözle bakmaya davet ettiği izleyicinin eline, deyim yerindeyse ‘dağların anahtarı’nı tutuşturuyor.

http://www.bakurfilm.com/