Bakanlık ve İKSV’den ortak yapım: Bakur’a sansür!

İstanbul Film Festivali kapsamında bugün gösterilecek olan Bakur filmi, gösterimine üç saat kala yasaklandı!

Gazeteci Ertuğrul Mavioğlu ile yönetmen Çayan Demirel’in yönettiği ‘Bir Gerilla Belgeseli: BAKUR’ (Kuzey) filmi yasaklandı. Türkiye bir yandan Ağrı’da yaşanan saldırıyı tartışırken İstanbul’da gerillayı anlatan belgesele yasak geldi.

İstanbul Film Festivali’nin 10 Mart’ta açıklanan programında yer alan ve 25 Mart itibarıyla biletleri satışa sunulan Bakur’un bugün saat 16.00’da Atlas Sineması’nda yapılması planlanan gösterimi bakanlık ve İKSV engeline takıldı.

İKSV, 34’üncü İstanbul Film Festivali kapsamındaki gösterimi, Kültür Bakanlığı’nın yazısı üzerine ‘tescil belgesi olmadığı’ gerekçesiyle iptal etti.

İKSV tarafından yapılan açıklamada, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün vakfa ‘Türkiye’de üretilen filmlerin kayıt tescil belgesi almış olması zorunluluğu’nu hatırlatan bir yazı gönderdiği belirtildi.

Yasal mevzuat gereği kayıt tescil belgesine sahip olmayan filmlerin festivalde gösterimi halinde hukuki yaptırım uygulanacağı vurgulanan açıklamada, “Bu nedenle, “Kuzey / Bakur adlı filmin gösterimi yapılamayacaktır. Filmin kayıt tescil belgesi alması durumunda, önümüzdeki günlerde gösterileceği zamanlama açıklanacaktır” denildi.

Mavioğlu: Sansür kimseyi abad etmedi

Belgeselin yönetmenlerinden Ertuğrul Mavioğlu, gösterimin iptaline ilişkin Twitter hesabından paylaştığı mesajda, “Sansür kimseyi abad etmedi, bu böyle biline…” dedi.

Filme ayrılan salonda sansür ve sansüre karşı neler yapılabileceği konuşuldu.
Filme ayrılan salonda sansür ve sansüre karşı neler yapılabileceği konuşuldu.

Bakur gösterilemedi ama…

Bakur’un gösterimi yasaklandı ama sansüre tepki duyanlar bir çok kişi filmin gösterileceği salonda buluştu. Atlas Sineması’nın önünde toplanan izleyiciler gösterimin gerçekleşmediği salonda forum gerçekleştirdi. Mavioğlu salonda yaptığı konuşmada “Bu film gösterilebilirdi. Ceza 110 bin. Öderdik. Zengin olduğumuz için değil bu yasak ilanihaye karşımıza çıkmasın diye.” dedi. Mavioğlu’nun konuşmasının ardından sansüre ve mekanizmalarına karşı neler yapılabileceği konuşuldu. Salondaki forumun ardından Cezayir Toplantı Salonu’nda sinemacılar ortak bir toplantı düzenledi ve “Nefesim Kesilene Kadar” ve “Homo Politicus” ekipleri boykot kararını uyguladı. 22 film de festivalden çekilme kararı aldı.

Bir Gerilla Belgeseli Bakur/Kuzey

92 dakikalık belgesel 21 Mart 2013 Diyarbakır Newroz’unda PKK lideri Abdullah Öcalan’ın PKK’ye geri çekilme çağrısıyla başlıyor. Dağdaki gerillaların geri çekilme verdikleri tepkiden, dağlarla kurdukları ilişkiye, sabah kalkmalarından akşam yatmalarına kadar gündelik ve siyasi hayatı, şehirde yaşayan bizlere anlatıyor. Gerillanın gündelik yaşamını, zorlukları kendi dillerinden anlatıyor.