Bağımsız Türkiye Sineması İzmir Buluşmaları Kar Korsanları ile devam ediyor

İzmirli sinemaseverlerin her ay sabırsızlıkla bekledikleri Bağımsız Türkiye Sineması İzmir Buluşmaları Yönetmen Faruk Hacıhafızoğlu‘nun yönettiği Kar Korsanları (Snow Pirates) filmiyle devam ediyor.

Katıldığı pek çok ulusal ve yerel festivalden ödüllerle dönen film, 15 Aralık Salı günü, saat 19:00’da, Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde gösterilecek. Herkese açık ve ücretsiz olan gösterimin ardından yönetmen Faruk Hacıhafızoğlu’nun söyleşisi olacak.

 

KAR_KORSANLARİ

 
 

Film hakkında

Yıl 1981… Türkiye, tarihinin en acımasız askeri darbelerinden birinin henüz başlarında ve o yıl son yılların en ağır kışıyla da karşı karşıya… Doğunun en ücra köşesinde, aylarca karların kalkmadığı Kars’ta o kış halk için kömür ihtiyacı özgürlük ihtiyacıyla yarışmaktadır. Kömür, mücevher değerinde, hatta parayla satın almak bir yana ancak birkaç devlet kurumunun ve ayrıcalıklı kişinin ulaşabildiği bir elmastır. Darbe, şehri soğukla cezalandırmaktadır. Tek servetleri kızakları ve ayrı ayrı hayalleri olan Serhat, Gürbüz ve İbo da bembeyaz karlara tezat, simsiyah kömürün peşinde dayanışmanın gücünü keşfedecekleri bir yolculuğun başındadır. “Kar Korsanları dayanışma, arkadaşlık, mahrumiyet, masumiyet, öfke gibi evrensel temaları Kars’ın kendine özgü doğası, kültürel çeşitliliği, tarihsel zenginliği ve mimari estetiğiyle örerek şehrin hikâyesini çocukların gözünden anlatır. Kar Korsanları, bir şehirde yaşamanın değil, bir şehri yaşamanın hikâyesidir.”
 

FİLMİN KÜNYESİ

Yönetmen ve Senarist: Faruk Hacıhafızoğlu
Görüntü Yönetmeni: Türksoy Gölebeyi
Kurgu: Orhan Örsman, Ayhan Ergürsel
Özgün Müzik: Mehmet Ünal
Oyuncular: Taha Tegin Özdemir, Yakup Özgür Kurtaal, Ömer Uluç, Yücel Can, İsa Mastar, İlker Sır, Oğuzhan Ulukaya Yapımcı: Faruk Hacıhafızoğlu
Yapım Şirketi: Kars Film
Dünya Hakları: Kars Film / Türkiye / 2015 Renkli /83 ́ / Türkçe;
 

ÖDÜLLER:

Berlin International Film Festival 2015
Nominated: MCrystal Bear -Generation Kplus – Best Film/ Faruk Hacihafizoglu

Istanbul International Film Festival 2015
Nominated: Golden Tulip
National Competition : Best Turkish Film Of The Year/ Faruk Hacihafizoglu

Stockholm Film Festival Junior 2015
Nominated: Bronze Horse
Best Film 11-19 Years/ Faruk Hacihafizoglu

Uluslararası Malatya Film Festivali 2015
En iyi film ödülü

26. Singapore Film Festival 2015
En iyi oyuncu ödülü : Taha Tegin Özdemir, Yakup Özgür Kurtaal, Ömer Uluç