Seyr-î Mesel’den Ay Carmela

Seyr-î Mesel’in 2013 yılından bu yana izleyenlerine sunduğu “Ay Carmela” yarın bir kez daha sahnelecek.

Fakat bombalar hiçbir şeye yaramaz
rumba la rumba la rumba la.
Fakat bombalar hiçbir şeye yaramaz
rumba la rumba la rumba la.
Kalplerin attığı yerde
¡Ay Carmela! ¡Ay Carmela!
Kalplerin attığı yerde
¡Ay Carmela! ¡Ay Carmela!

Yıl 1936’dır. Darbeden diktatörlüğe uzanan kanlı bir süreç İspanya halkını beklemektedir. Diktatörlüğün ilan edileceği 1939 yılına kadar halk özgürlüğü için savaşır. Ay Carmela da İspanya İç Savaşı’nda birlikte tiyatro yapan, darbecilere karşı savaşan Cumhuriyetçilere moral destek sunan üç arkadaşın öyküsünü anlatır.

“İspanya İç Savaşı sırasında cephedeki Cumhuriyetçileri eğlendiren ve üç kişiden oluşan gezici bir oyuncu kumpanyası bir sabah yanlışlıkla kendilerini Franco yanlısı isyancı milliyetçi güçlerin tam ortasında bulurlar. İç savaş bütün acımasızlığı ile devam ederken diğer esirlerle birlikte esir kampı olarak kullanılan bir yere kapatılırlar. Karı koca oyuncular Carmela, ve Paulino ile dilsiz yardımcıları Gustavete kurşuna dizilme korkusuyla beklerlerken tiyatroya âşık bir İtalyan Faşist komutan onlardan bu kez kendi askerleri için bir gösteri düzenlemelerini ister. Gösteriye Uluslararası Tugaylar’a mensup Polonya’lı askerler de katılacaktır. İspanya’nın özgürlüğü için çok uzaklardan gelmiş bu yabancı askerlerin gösteri sonrası kurşuna dizilmeleri söz konusudur. Bunları bilen üçlü, ölüm korkusuyla gururlarını ve inançlarını susturarak gerekli hazırlıklara, provalara başlarlar. Paulino’nun kurtulma umuduyla gösterdiği yaltaklanmalara, Carmela tüm gayretine karşın uyum göstermeyi başaramaz ve her şey kontrolden çıkmaya başlar…”

CBdQWNIUgAE5dofSeyr-î Mesel Josê Sanchis Sinisterra imzalı bu ilginç öyküyü Kürtçe Tiyatrosu’na kazandırdı. İki sezondur sahnelenen Ay Carmela’yı Rahman Çelik Kürtçe’ye çevirdi. Yönetmenliğini Nurten Demirbaş’ın yaptığı oyunda Carmela’ya Güler İnce ve Paulino’ya ise İbrahim Turgay hayat vermiş.

Ay Carmela oyunu 11 Nisan Cumartesi ve 23 Nisan Perşembe günleri saat:20.00’da Seyr-î Mesel Sahnesi’nde sahnelenecek. Oyun hakkında ayrıntılı bilgiyi 0212 244 97 nolu telefondan edinebilirsiniz.

Nîvîskar/Yazar: José Sanchis Sinisterra
Werger/Çeviri: A.Rahman Çelik
Derhêner/Yönetmen: Nurten Demirbaş
Lîstîkvan/ Oyuncular: Güler İnce- İbrahim Turgay
Müzik:Merdan Zirav
Dans Koreografi: Nesrin Ekici
Dekor: İsmail Demirel-Dilek Eniş
Kostûm: Derya Uygurlar
Ronahî: Nihat Çapar
Teknîk: Apo Erberk
Afîş: Serpil Odabaşı/A.Rahman Çelik
2 perde 90′

Seyr-î Mesel’i @seyrimesel twitter adresinden ve Facebook sayfasından takip edebilirsiniz.

Seyr-î Mesel Sahnesi Şehit Muhtar Mah. İmam Adnan-Nane Sok. No:5 Kat:4 Beyoğlu adresinde.