Almanak 2014

Yeni Yıl Herkese “Mutlu” Olsun!

Sizin için sanatFilan haberlerini derleyelim, geçen yıl yaşananların çetelesini tutalım istedik. İstedik istemesine de ortaya bu kadar karamsar bir tablo çıkacağını öngöremedik! Hafızalarımıza yer eden olayları bir bir dizince bir yıla ne çok acı, öfke, hüzün sığdırmışız dedik.

 

Kobané’de halklar zafere doğru…

Yılbaşı gecesi Kobané’de yine çatışma vardı. YPG ve IŞİD güçleri arasındaki çatışma yeni yılın ilk saatlerine kadar sürdü. YPG’den yapılan açıklamaya göre Kobané’de iki bölge daha Kürt güçlerinin eline geçti. 2014’e hiç şüphesiz, “icraatları” nedeniyle Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AKP Hükümeti damgasını vurdu. Türkiye tarihinde kadınlar hakkında en çok konuşanlar kategorisinin lideri de yine aynı isimler oldu. Yeni yıla girer girmez “Sağlık Bakanı” Mehmet Müezzinoğlu, kadınların annelik kariyerinin dışında bir başka kariyeri merkeze almaması gerektiğini söyleyerek yılın ilk cinsiyetçi açıklamasına imza attı ve cinsiyetçilikte rakip tanımayacaklarının sinyallerini de vermiş oldu.

 

Kadınlar özgür olsa…

Kadınlar geçtiğimiz yıl sadece AKP’den değil AKP’nin beslediği erkek egemen zihniyetten de çok çekti. Mesela, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde yürüyüşün neden sadece kadınların katılımına açık olduğu itinayla kanıtlandı. Patriyarkaya, ayrımcılığı, heteroseksizme, cinsiyetçiliğe, kapitalizme, militarizme, emperyalizme ve savaşa karşı yapılan feminist gece yürüyüşünde kadınlar erkek şiddetine uğradı. Her gün yakını bir erkek tarafından öldürülen en az üç kadının hikayesi basına yansımaya devam etti. 2014’te erkekler sadece Türkiyeli kadınları değil Türkiye’de yaşayan göçmen kadınları da katletti. Bütün bunlar kadınların mücadelesini yavaşlatmaya, gücünü kırmaya, yıpratmaya yetmedi, yetemedi. Kadınlar öyle eylemler yaptılar ki “dünya yerinden oynar, kadınlar özgür olsa” dedirtti.

 

 Milyonlar Berkin’i uğurladı

Kadın katliamı, şiddeti, istismarı haberleri canımızı yakmaya yaktı ama 2014’ün en acı haberi Berkin’den geldi. Başına isabet eden gaz kapsülü nedeniyle, 269 gün komada kalan 15 yaşındaki Berkin Elvan’a, Erdoğan “terörist” dese de cenazesinde milyonlar sel olup Okmeydanı’ndan Şişli’ye aktı. O akşam Berkin’in, Ethem’in, Ali İsmail’in, Medeni’nin, Abdullah’ın, Ahmet’in, Hasan Ferit’in, Mehmet’in katilleri de sokaktaydı.

 

Yüzlerce işçi kaybı yaşandı

Güzelim Taksim Meydanı yayalaştırıldı, İstanbul’un Kuzey Ormanları yok edildi, üçüncü köprü inşaatı başladı. Yavuz Sultan Selim Köprüsü inşaat çalışmasında meydana gelen göçükte üç işçi hayatını kaybetti. 2014’te duyduğumuz işçi ölümleri maalesef bununla sınırlı kalmadı. 13 Mayıs’ta Manisa’nın Soma ilçesinde öyle bir katliam yaşandı ki acısı sadece “belli kesimlerin” değil, herkesin yüreğini dağladı. Cumhuriyet tarihinin en çok can kaybı yaşanan iş kazasında (!) 301 işçi öldü. Soma faciasından sadece 5 ay sonra Ermenek’teki bir kömür ocağını su bastı. Madende mahsur kalan 18 işçi kurtarılamadı. İşçilerden sadece 11’inin cesedine ulaşıldı. Ecel işçileri sadece yeraltında değil İstanbul’un göbeğinde de buldu. Ali Sami Yen Stadı’nın arazisine yapılan inşaatın asansörü 32. kattan zemine çakılınca, asansörde bulunan 10 işçi hayatını kaybetti.

 

Sanat dünyasından da yıldızlar kaydı

2014’te can yakıcı ölüm haberlerinin ardı arkası kesilmedi. Sanat dünyasında da yaprak dökümleri yaşandı. Klarnet virtüözü Ciguli, müzisyen Selim Sesler, ünlü sihirbaz Mandrake, Ölü Ozanlar Derneği’yle hafızalarımıza kazınan Oscar ödüllü Robin Williams, İyi, Kötü, Çirkin filminin Çirkin’i Eli Wallach, Yılmaz Güney’in keşfi Enver Dönmez, Nobel ödüllü yazar Gabrial Garcia Marquez ve daha pek çok değerli isimle vedalaşmak içimizi burktu. Ancak sevgilisi Münevver Karabulut’un başını keserek öldüren Cem Garipoğlu ile küçük yaştaki kız çocuğuna cinsel istismarda bulunduğu için 16 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılan Hüseyin Üzmez’in ölüm haberi aynı etkiyi yaratmadı.

 

Trafoya kediler girdi

2014’te Türkiye iki seçim atlattı. Erdoğan Cumhurbaşkanı seçilirken Selahattin Demirtaş’ın yüzde 9,8’lik oy oranı çok konuşuldu. “Espri yapmıyoruz seçim döneminde trafoya kedi girdi” ve yerel seçimlerin yapıldığı 30 Mart’ta elektrikler kesildi. Yerel seçimlerde toplam altı LGBTİ aday adayı da vardı.

 

2014’ün sanattan siyasete pek çok önemli sanatFilan olaylarını sizin için derledik. Biz baştan uyaralım, hazırladığımız kronoloji keyiften olmasa da, sinirden güldürebilir. Aman herkesin içinde kahkaha atıp da, iffetinize zarar vermeyin!

Son olarak “ne de olsa kışın sonu bahardır” diyelim ve umudumuzu kaybetmeyelim. Yeni yılımız çocukluğumuzdaki o şarkı gibi herkese kutlu olsun, herkese mutlu olsun!

"Eski yıl sona erdi, yepyeni bir yıl geldi.
Kardeşiz biz hepimiz, bitmesin hiç sevgimiz
Yeni yıl herkese kutlu olsun.
Yeni yıl herkese mutlu olsun."

 

 

 

OCAK 2014’de Neler Oldu?

 

erdogan tape

 

 • Halk Bankası Genel Müdürü Süleyman Aslan’ın evinde, ayakkabı kutuları içerisinde bulunan 4,5 milyon doların ardından başlayan kirli kaset savaşları tüm hızıyla sürdü. Fethullah Gülen’e ait ses kayıtlarından sonra Erdoğan’a ait ‘tape’ler yayınlandı.
 • 19 Ocak’ta, Adana’da MİT’e ait olduğu açıklanan tırlar durduruldu. İçinde silah ve mühimmat olduğu iddia edilen tırlarda arama yaptırılmadı.
 • “Amacım zamanı satın almak. Mülk edinmek gibi bir derdim yok. Mülkiyet hırsızlık gibi bir şey. Sevmiyorum işte” diyen oyuncu Nejat İşler, yoğun bakıma kaldırıldı.
 • 08 Ocak’ta oyuncu Selçuk Uluergüven’i, 09 Ocak’ta soyut resmin duayenlerinden ressam Erdal Alantar’ı, 10 Ocak’ta şair Adnan Azar’ı 29 Ocak’ta oyuncu Ayşe Nana’yı kaybettik. Tiyatro ve sinemanın kötü adamı Süheyl Eğriboz, tedavi gördüğü hastanede hayata veda etti.
 • Siirt’in Pervari İlçesi’ne bağlı Düğümcüler Köyü’nde, 11 yaşında imam nikahıyla evlendirilen, 12 yaşında anne olan 14 yaşındaki Kader Erten, erken doğumla dünyaya getirdiği ikinci bebeğinin ölümünün ardından, evinde tabancayla vurulmuş halde bulundu.
 • Ocak ayında bir mahkeme tecavüz sonucunda hamile kalan 16 yaşındaki kız çocuğunun kürtaj başvurusunu, “Anne yönünden sorun yaratmadığı ve başka bir zorunluluk hali olmadığı sürece gebeliği sonlandırmak ceninin yaşam hakkının ihlali sayılır” gerekçesiyle reddetti.

 

 

2014 Yılının ŞUBAT Ayında Neler Yaşandı?

 

muharrem

 

 • Ressam Mehmet Gün, Almanya’da tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Oscar ödüllü Amerikalı aktör ve yönetmen Philip Seymour Hoffman, New York’taki evinde ölü bulundu.
 • 05 Şubat’ta Van’ın Gürpınar ilçesinde rahatsızlanan üç yaşındaki Muharrem’in ailesi saatlerce sağlık görevlilerinin gelmesini bekledi. Gecenin sonunda babası Muharrem’in cansız bedenini çuvala koyup sırtında taşıdı.

 

Berfo Ana

 

 • Ömrünün yarısını 12 Eylül döneminde gözaltındayken kaybolan oğlunu arayarak geçiren Berfo Kırkbayır, 105 yaşında hayata gözlerini yumdu. Son nefesini verirken bile “Kenan Evren, oğlumu ver” diye sayıklayan Berfo Ana’nın son sözleri ise “Oğlumun kemiklerini bulmadan beni gömmeyin” oldu.

 

 

2014 MART Ayında Neler Oldu?

 

berkin-mart

 

 • 15 yaşındaki Berkin Elvan, başına isabet eden gaz kapsülü nedeniyle, 269 gün komada kaldıktan sonra 11 Mart’ta hayatını kaybetti. Vurulduğunda 45 kiloydu, öldüğünde 16… Hrant için insan seli Osmanbey’den Samatya’ya akmıştı. Berkin için Okmeydanı’ndan Şişli’ye uzandı. İstanbul’daki cenaze törenine onbinlerce kişi katıldı. Ankara’da, Edirne’de, Sivas’ta, Malatya’da, Dersim’de, Roboski’de ve daha nice yerde, halk sokaklardaydı.
 • Polis Berkin’i uğurlamaya gelenlere gaz ve tazyikli suyla müdahale etti. Erdoğan Gaziantep’te, Berkin Elvan’ı terörist ilan etti, annesini yuhalattı.
 • Beyoğlu’nda Berkin Elvan’ın ölümüyle ilgili protestolarda çıkan silahlı çatışmada Burak Karamanoğlu hayatını kaybetti.
 • 20 Mart’ta Twitter Türkiye sınırları içinde erişime kapatıldı. Ardından Youtube’a erişim engellendi.
 • 03 Mart’ta oyuncu Altan Günbay, 11 Mart’ta oyuncu Cemal Çolak, 14 Mart’ta caz ustası, trompetçi İlhan Feyman, 31 Mart’ta da yazar Ahmet Yorulmaz hayatını kaybetti.
 • Tiyatrocu Kenan Işık 21 Mart’ta, Beşiktaş’taki bir otelde spor yaptıktan sonra beyin travması geçirdi. Almanya’da özel bir rehabilitasyon merkezinde tedavi gören Işık’ın tedavi süreci halen devam ediyor.

 

trafoya kedi girdi

 

 • 30 Mart’ta yerel seçimler yapıldı. Enerji Bakanı Taner Yıldız, yerel seçimlerin yapıldığı gün yaşanan elektrik kesintileriyle ilgili açıklama yaptı. Yıldız, “Espri yapmıyorum trafoya kedi girdi. Bu ilk kez yaşanmadı. Bunu seçime bağlamak yanlış” dedi.

 

lgbti aday adayları

 

 • 2014’te Türkiye iki seçim atlattı. 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde LGBTİ’ler şimdiye kadar görülmemiş bir görünürlük sağladı. İstanbul’da belediye meclisi üyeliği için başvuran üçü Cumhuriyet Halk Partisi’den (CHP), dördü Halkların Demokratik Partisi’nden (HDP) olmak üzere toplam altı LGBTİ aday adayı vardı.
 • Sosyal Politikalar, Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği SPoD yerel yönetimlerin LGBTİ haklarının hayata geçirilmesindeki sorumluluklarını hatırlatmak üzere LGBTİ Dostu Belediyecilik Protokolü hazırladı. Beş siyasi partiden 39 belediye başkan adayı protokolü imzaladı. Seçimler sonuçlandığında, Türkiye’nin dört LGBTİ dostu belediyesi oldu.

 

Üçüncü Köprü Orman Katliamı

 

 • İstanbul’un kuzey ormanları yok edildi. Yaban domuzları Boğaz’ı yüzerek karşı kıyıya geçti. Üçüncü köprü inşaatı başladı.

 

2014’ün NİSAN Ayında Neler Oldu?

 

bacak-toplama

 

 • Toplu taşımalarda alanlarının işgal edilmesinden ve tacizden bıkan İstanbul Feminist Kolektif üyesi kadınlar, erkeklerin bacaklarını V şeklinde açıp oturmasına karşı “Bacağını Topla, Yerimi İşgal Etme” kampanyası başlattı. Eylem sadece Türkiye’de değil yurtdışında da ilgi gördü.
 • Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün inşaat çalışmasında meydana gelen göçükte üç işçi öldü.
 • Kars’ta pedofili kurbanı 9 yaşındaki Mert Aydın’ın 23 yaşındaki katil zanlısı yakalandı.

 

Gabriel Garcia Marquez

 

 • Nobel ödüllü yazar Gabriel Garcia Marquez, Meksika’daki evinde hayatını kaybetti.
 • Yılmaz Güney’in keşfi, karakter oyuncusu Enver Dönmez 30 Nisan’da aramızdan ayrıldı.

 

 

MAYIS 2014’de Neler Oldu?

 

soma-faciasi

 

 • 13 Mayıs’ta Manisa’nın Soma ilçesinde kömür madeninde çıkan yangın nedeniyle 301 işçi öldü.Cumhuriyet tarihinin en çok can kaybı yaşanan iş kazasından sonra hiçbir iyileştirme çalışması yapılmadı. “Fazla tedbir, Allah’a hakarettir”, “tatlı bir ölümdü” denildi.
 • Soma’daki faciadan sağ kurtulan bir işçinin “Çizmelerimi çıkarayım mı? Sedye kirlenmesin” sözü yüreklere dokundu ve sosyal medyada çok konuşuldu.
 • Nuri Bilge Ceylan’ın “Kış Uykusu” isimli filmi, 67. Cannes Film Festivali’nde, büyük ödül olan Altın Palmiye’ye layık görüldü. Böylece; Yılmaz Güney’in Yol filminin ardından, ikinci kez bir Türk filmi bu ödülü kazanmış oldu.

 

8mart

 

 • Bu yıl düzenlenen 8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü’ne Gezi İsyanı’nın da etkisiyle on binlerce kadın katıldı. Dünyanın dört bir yanındaki aktivistler, yazarlar, kadın ve LGBTİ örgütleri İçişleri Bakanlığı, İstanbul Valiliği ve Başbakanlık’a e-posta ve fakslar yollayarak yürüyüşün engellenmemesini istediler. Ancak kadınlar 8 Mart’ta hem polis engeliyle hem de erkek şiddetiyle karşılaştılar. Kaldıraç, Partizan ve EKA’dan oluşan grup feminist korteje karıştı ve şiddete varan sataşmalar yaşandı. Feministlere tek çıkış yolu kaldı: eylemi planlanan saatten erken bitirmek!
 • 30 Yaşındaki Uğur Kurt cenaze için gittiği cemevinde başına isabet eden polis kurşunu, 42 yaşındaki Ayhan Yılmaz ise parça tesirli bombanın patlaması sonucu hayatını kaybetti.
 • Ankara Hayvanat Bahçesi Müdürü Mustafa Sancar, TÜBİTAK‘ın önemli birimlerinden ULAKBİM‘e müdür yardımcısı olarak atandı.
 • Gezi olaylarının yıldönümünde pek çok kentte eylem yapıldı. İstanbul’da Taksim Meydanı ve Gezi Parkı kapatıldı. Meydana çıkmaya çalışanlara polis müdahale ederken İstanbul genelinde 107 kişi gözaltına alındı. 31 Mayıs’ta aşırı derecede gaza maruz kalan 88 yaşındaki müzisyen Selim Önder birkaç gün sonra öldü.

 

selim sesler2

 

 • Klarnet virtüözü müzisyen Selim Sesler, ünlü sihirbaz Mandrake lakaplı Ertuğrul Işınbark, hayata veda etti.

 

Mandrake lakaplı Ertuğrul Işınbark

 

 • 1 Mayıs kutlamaları yine bol gazlı, tazyikli sulu ve TOMA’lı geçti. Geceyi DİSK Genel Merkezi’nde geçiren işçiler bayram sabahını sloganlarla karşıladı. Sabahın erken saatlerinde Okmeydanı, Beşiktaş ve Şişli çevresinde polis saldırısı ve direniş başladı. Polis saat 11:00’de DİSK kortejine TOMA ve gaz bombaları ile saldırdı. Beşiktaş’tan Şişli’ye, Mecidiyeköy’den Levent’e kadar pek çok yerde binlerce kişi direnişe geçti. Direniş 18.00’e kadar devam etti. Gece saatlerinde Beyoğlu Mis Sokak’ta 1 Mayıs eğlencesi düzenlendi.

 

1 Mayıs 2014

 

 • Amerikalı şair, yazar ve insan hakları savunucusu Maya Angelou, 86 yaşında öldü.
 • Erdoğan’ın, “Dört dörtlük Aleviyim” açıklaması üzerine twitter’dan “Başbakandan ‘Dört dörtlük ibneyim. İbneliği sizden öğrenecek değilim’ açıklaması bekliyoruz. Öptüm. #AnayasadaLGBT” yazan LGBT aktivisti ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Beyoğlu İlçe Başkanı Levent Pişkin 2 ay, 15 gün karşılığı 1.500 lira para cezasına çarptırıldı. Erdoğan tarafından dava açılan Pişkin ocak ayında, “ibneliği hakaret varsayarak cinsel yönelimime hakaret edildiği ortadadır” diyerek Başbakan hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

 

2014 Yılının HAZİRAN Ayında Neler Yaşandı?

 

lgbti

 

 • Temas” temalı 22. İstanbul LGBTİ Onur Haftası, İstiklal Caddesi’nde düzenlenen Onur Yürüyüşü ile son buldu. 2014’te İzmir ve Antalya’da da onur yürüyüşleri yapıldı. İstanbul’da 5. kez Trans Onur Haftası düzenlendi.
 • Haziran İsyanı’nda Kızılay Meydanı’nda direnişteyken polis Ahmet Şahbaz tarafından açılan ateş sonucu katledilen Ethem Sarısülük ve Hatay’da Gezi Parkı protestoları sırasında hayatını kaybeden Abdullah Cömert anıldı.
 • 11 Haziran’da Türkiye’nin Musul Başkonsolosluğu’nu IŞİD militanları kuşattı ve 49 başkonsolosluk çalışanı rehin alındı.
 • Mezuniyet töreninde Gezi Direnişi’ne değinen Işıtan Önder’in okul birinciliği elinden alındı.

 

kazım

 

 

 • Rize’de ineğini satarak, bankadan kredi çekerek HES’lere karşı direnen Kazım Delal’e, Türkiye Barolar Birliği tarafından “Avukat Noyan Özkan Çevre ve Ekoloji Mücadelesi Onur Ödülü” verildi.
 • Dünyanın en büyük havalimanının temeli 07 Haziran’da, İstanbul’da atıldı. 3. köprü inşaatında olduğu gibi, 3. havalimanı inşaaatı sırasında da binlerce ağaç kesildi.
 • İstanbul’un talan edilmesine karşı; iletişimi, güç birliğini ve dayanışmayı güçlendirecek bir platform yaratmak amacıyla oluşturulan İstanbul Kent Savunması kuruluşunu ilan etti.

 

Eli Wallach Çirkin

 

 • İyi, Kötü, Çirkin filminin ‘Çirkin’ adlı karakteri Eli Wallach, Hariçten Gazelciler adlı grubun vokalisti Ömür Kılıçaslan aramızdan ayrıldı. Yazar ve senarist Ayşe Şasa’yı 16 Haziran’da, oyuncu Perihan Tuna’yı ise 28 Haziran’da yitirdik.

 

TEMMUZ 2014’ün Öne Çıkan Olayları

 

Çolpan İlhan

 

 • 24 Temmuz’da opera sanatçısı Ayhan Baran, 31 Temmuz’da şarkıcı Murat Göğebakan hayatını kaybetti. Geçirdiği kalp krizi sonucu aramızdan ayrılan tiyatro ve sinema oyuncusu Çolpan İlhan, Zincirlikuyu mezarlığında toprağa verildi. Usta oyuncu başarılarıyla değil, Sadri Alışık’ın eşi, Atilla İlhan’ın kardeşi ve Kerem Alışık’ın annesi olarak haber oldu.
 • Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, “İffet sadece bir isim değil, kadın için de bir süstür. Kadın iffetli olacak. Mahrem- namahrem bilecek. Herkesin içerisinde kahkaha atmayacak. Bütün hareketlerinde cazibedar olmayacak, iffetini koruyacak” dedi.
 • Kadın cinayetlerine dikkat çekmek isteyen kadınlar, Cağaloğlu’nda bulunan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüğü’nü işgal etti. Güvenlik görevlileriyle yaşanan arbedenin ardından birinci kata çıkan kadınlar basın açıklaması yapıp binadan ayrıldı.
 • Adana’da KPSS’ye giren 24 yaşındaki Pelin Derya Çetinkaya, saç rengi sınav giriş belgesindeki fotoğrafından farklı olunca, başkasının yerine sınava girdiği şüphesiyle gözaltına alındı. ÖSS ve KPSS sorularını çalanlara aynı muamele yapılmadı.
 • 2 günde 6 kadının öldürülmesi üzerine, 140 kadın örgütü ve kurum Kadın Cinayetlerine Karşı Acil Önlem Grubu adı altında birleşti. Grup, ‘meclis olağanüstü toplansın!’ çağrısı yaptı.

 

 

2014 Yılının AĞUSTOS Ayında Neler Yaşandı?

 

selahattin-demirtas

 

 • 10 Ağustos’ta Recep Tayyip Erdoğan yüzde 51.79 oyla 12. Cumhurbaşkanı seçildi. Seçimi Recep Tayyip Erdoğan kazansa da, saz çalarak seçim kampanyası yapan Selahattin Demirtaş’ın yüzde 9,8’lik oy oranı çok konuşuldu.
 • CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin bir basın toplantısı düzenleyerek yeni bir ‘Bilal’ skandalının tapesini basına dinletti.
 • Türkiye’nin ilk imzacısı olduğu ve İstanbul Sözleşmesi olarak anılan “Kadınlara Yönelik Şiddet ve Ev İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye Dair Avrupa Konseyi Sözleşmesi” 1 Ağustos 2014’te yürürlüğe girdi. İstanbul Sözleşmesi sürecine katılmak isteyen feminist örgütler sürecin dışında bırakılırken, komiteye Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) ve Kadın Sağlıkçılar Dayanışma Derneği’nin (KASAD) yanı sıra Ayrımcılığa Karşı Kadın Derneği’nden (AKDER) birer üye katılmasına karar verildi. Kadın Koalisyonu, hükümetçe oluşturulan komiteyi tanımadıklarını açıkladı.
 • Kadınların mücadelesi sonuç verdi, eski eşi Hasret’i 43 yerinden tornavida ile yaralayan Yakup Kara tutuklandı. Karar açıklandığında,  Kadın Cinayetlerine Karşı Acil Eylem Grubu da adliye önünde eylemdeydi.

 

Robin Williams

 

 • Ölü Ozanlar Derneği, Günaydın Vietnam ve Can Dostum filmleri ile bir dönem gençliğinin hafızasına kazınan Oscar ödüllü ünlü oyuncu Robin Williams, Tiburon kentindeki evinde ölü bulundu.
 • Tosun Paşa filminde canlandırdığı Küçük Enişte Bekir karakteriyle ünlenen 75 yaşındaki Tuncay Gürel ve Ateş Böceği Yalçın hayatını kaybetti.
 • Beşiktaş Kulübü Eski Başkanı ve Onursal Başkanı Süleyman Seba, 88 yaşında vefat etti.
 • İstanbul Ortaköy’de oturan Ören Bayan’ın eski sahipleri Jak Karako (77) ve Georgia Karako (69) çifti evlerinde öldürüldü.

 

Leyla ile Mecnun

 

 • Yapımcılığını Eflatun Film’in üstlendiği TRT’nin sevilen dizisi Leyla ile Mecnun yayından kaldırıldı. Oyuncularının Gezi Direnişi’ne destek verdiği absürt komedi geniş bir kitle tarafındantakip ediliyordu. Ancak dizinin yayından kaldırılmasına gerekçe olarak dizinin reyting almaması gösterdi. Arınç, “Direnişe destek vermemeleri yönünde bir baskı yapılmamıştır” dedi. Tiyatro ve sinema sanatçısı, Ahmet Mümtaz Taylan ise, Gezi Parkı hakkında çektikleri video yüzünden dizinin yayından kaldırıldığını ve hiçbir kanalda yayınlanmayacağını söyledi.

 

2014 EYLÜL’ün Öne Çıkan Haberleri Nelerdi?

 

lgbti-lady-gaga

 

 • Lady Gaga 16 Eylül’de Türkiye’ye geldi, LGBTİ hakları aktivisti olan Lady Gaga’nın konserine Türkiye LGBTİ hareketi yoğun ilgi gösterince sosyal medya homofobik iletilerle çalkalandı.
 • Eski Ali Sami Yen Stadı’nın bulunduğu alanda yapılan Torunlar İnşaat’a ait binada 32. kattan düşen asansör nedeniyle 10 işçi öldü.
 • Uluslararası Erkekler ve Erkeklikler Sempozyumu’nun ilki “Kimlikler, Kültürler, Toplumlar” temasıyla, 11-13 Eylül’de, İzmir’de düzenlendi.
 • Birlikte olduğu 5 kadından ikisini öldüren katil koca Sefer Çalınak Seda Sayan Show’a katıldı. Çalınak, 02 Eylül Salı günü, Show TV’de yayınlanan programda Seda Sayan’ın “hiç bu kadar güler yüzlü katil gördünüz mü” nazireleri arasında ağırlandı. Sayan’ın konukları arasında öğrencilerine cinsel tacizde bulunduğu iddiasıyla gözaltına alınan yoga eğitmeni Akif Manaf da vardı. Yayın sırasında telefon, mail ve sosyal medya aracılığıyla öfkelerini dile getiren kadınlar aynı zamanda RTÜK’e de şikayette bulundular. Sayan’ı protesto eden Kadın Cinayetlerine Karşı Acil Önlem Grubu üyeleri, suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı. Tepkilerin büyümesi üzerine Schafer sponsorluktan çekildi. Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından Show TV’ye ceza kesildi. Tepkiler bitmeyince program yayından kaldırıldı.
 • Kadın örgütleri eski eşi Hasret’i 43 yerinden tornavidayla yaralayan Yakup Kara’yı Kanaltürk’te yayınlanan programına konuk alan Songül Karlı’yı da kınadı.
 • Doğanın ve hayvanların sömürülmesi ile kadınların sömürülmesi arasında bağ kurarak türcülüğe ve erkek egemenliğine karşı mücadeleleri kesiştiren Vegan Feministler, 11-13 Temmuz’da Muğla/Akyaka Orman Kampı’nda buluştular.
 • 17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasının ardından istifa eden eski ekonomi bakanı Zafer Çağlayan’ın, Rıza Sarraf’tan 700 bin TL’lik saatten başka hediyeler de aldığı ortaya çıktı.
 • 14 Eylül’de Taksim’de trafik yerin altından akmaya başladı. Taksim Meydanı yayalaştırıldı.
 • Erkek şiddetinin hız kesmediği Türkiye’de, 2014’ün ilk 9 ayında 207 kadın cinayeti işlendi. Erkek vahşetinden Suriyeli mülteci kadınlar da nasibini aldı.
 • Bir yıl önce geldiği Türkiye’de işçi olarak çalışan, Ugandalı iki çocuk annesi Jesca Nankabirwa’nın cesedi kaybolduktan bir hafta sonra Yenibosna Hastanesi’nin morgunda bulundu. Jesca’nın ölümü kayıtlara ‘şüpheli ölüm’ olarak geçse de arkadaşları birden çok erkeğin tecavüzüne uğradıktan sonra öldürüldüğünü söyledi.
 • Kadın Cinayetlerine Karşı Acil Önlem Grubu, kağıtsız göçmen kadınların uğradıkları ayrımcılığa karşı 21 Eylül Pazar günü, Kurtuluş’ta eylem yaptı.
 • Lice’de kalekol yapımı protestosunda çıkan olaylarda kurşunlanarak öldürülen Medeni Yıldırım’ın vurulma anıyla ilgili görüntüler ortaya çıktı.
 • 03 Eylül’de Ethem Sarısülük’ün katili polis Ahmet Şahbaz’ın 7 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırılmasına, bu cezanın 1 yılı denetimli serbestlik olduğundan, 4 yıl 2 ay cezaevinde kalmasına karar verildi.
 • 8 yaşındaki Rawan, kendisinden 5 kat büyük olan adamla evlendirildi. Yemenli kız gerdek gecesi adı altında uğradığı tecavüzün ardından öldü.
 • Dünyaca ünlü İtalyan sanatçı Giuseppe Mango, konser verdiği sırada yüzlerce hayranın gözü önünde kalp krizi geçirip hayatını kaybetti.

 

altin-portakal

 

 • Reyan Tuvi’nin “Yeryüzü Aşkın Oluncaya Dek” adlı belgeseli 51. Altın Portakal Film Festivali’nde sansürlendi. Belgesel, SİYAD ve ana yarışma jürilerinden on kişi, festivalden çekildi. Çeşitli sinema platformları da festivale katılmama kararı aldı.

 

 

2014 Yılının EKİM Ayında Dünya ve Türkiye Gündemini Meşgul Eden Olaylar

 

ciguli

 

 • 28 Ekim tarihinde Karaman’ın Ermenek ilçesindeki kömür ocağında su baskını yaşandı. Yeraltında 18 işçi mahsur kaldı. İşçilerden kurtulan olmadı.
 • Maden işçisi Tezcan Gökçe’nin annesinin, “Oğlum yüzme de bilmezdi, suyun içinde ne yaptı?” sözleri yüreklerimizi dağladı.Oğullarının cenazesine yırtık lastik ayakkabılarıyla katılan acılı babaya, parasına kıyamayan Ermenek Kaymakamı lastik ayakkabı gönderdi.
 • Kobane’ye yönelik IŞİD saldırılarının protesto edildiği eylemlerde kan aktı, Türkiye savaş alanına döndü. Diyarbakır’da 10, Mardin’de 3, Siirt’te 3, Batman, Muş ve Van’da da birer olmak üzere toplam 19 kişi hayatını kaybetti. Sokağa çıkma yasağının ardından Kızıltepe ilçesinde 2 kişi silahla vurularak öldürülmüş halde bulundu. Bu gelişme ile birlikte çıkan olaylarda toplam ölü sayısı 21 oldu.
 • Devrimci Trabzonsporlular’ın lideri Vahap Güven, gazetecilik mezunu Hakan Çelik ve Boğaziçi sosyoloji mezunu Suphi Nejat Ağırnaslı Kobane’de IŞİD’e karşı savaşırken öldü.
 • Barış İçin Kadın Girişimi’nin çağrısıyla 03 Ekim’de Suruç’a giden 100’ü aşkın kadın, 07 Ekim Salı günü, AKP’nin Kadıköy’deki ilçe binası önünde bir basın açıklaması yaptı.
 • Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Gidiş Katı’nda “Diren Kobane” diyerek eylem yapan yaklaşık 50 kadın gözaltına alındı.
 • Kadınlar Boğaziçi Köprüsü’nde trafiği kesip köprüden tezkere karşıtı pankart sarkıttı.
 • 17 yaşındaki çocuk hakları aktivisti Pakistanlı Malala Yusufzay ve Hindistanlı Kailash Satyarthi Nobel Barış Ödülü’nün sahibi oldu.
 • Yeşilçam’ın usta isimlerinden ünlü oyuncu Behçet Nacaroğlu, Binnaz adlı şarkısıyla tanınan akordeon virtözü Ciguli ile Bir Demet Tiyatro’da Numan karakteri ile tanınan Tiyatrocu Volkan Saraçoğlu hayatını kaybetti.
 • Bursa’da 6 yıl önce küçük yaştaki kız çocuğuna cinsel istismarda bulunduğu için 16 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılan Hüseyin Üzmez öldü.
 • Kız arkadaşı Münevver Karabulut’un başını keserek öldüren ve 24 yıl hapis cezası alan Cem Garipoğlu, Silivri 5 No’lu L Tipi Kapalı Cezaevi’nde kendini asarak yaşamına son verdi.
 • 2008’den bu yana Londra’da düzenlenen “Feminism in London” konferansı 25 Ekim Cumartesi günü yapıldı. Bağımsız feministleri ve kadın gruplarını buluşturan konferansta bu yıl “Türkiye’de Patriyarkaya Karşı Mücadele: Istanbul Feminist Kolektif” başlıklı ayrı bir atölye yapıldı. İstanbul Feminist Kolektif adına atölyeye katılan Türkiyeli feministler izleyicilerle deneyimlerini paylaştı.
 • Bölgede hali hazırda 26 cami olmasına karşın, AKP’li Üsküdar Belediyesi “halkın istekleri” doğrultusunda yeni bir cami yapmak için, Anadolu yakasının nadir yeşil alanlarından biri olan Validebağ Korusu’nu kesmeye kalktı.

 

CHP Ağaç Katliamı Yalova

 

 • CHP Yalova belediyesi, içinde asırlık çınarların da bulunduğu 180 ağacı bir çırpıda kesti.
 • İstanbul Nişantaşı’ndaki evinde kendisini asarak intihar eden 36 yaşındaki Mehmet Pişkin, ölmeden önce 14 dakikalık bir veda videosu çekip sosyal medyada yayınladı. 14 dakikalık videoyu izleyen yakınları hemen harekete geçerek polise haber verdi. Olay yerine giden polis ekipleri ve Pişkin’in yakınları kapıyı kırarak içeri girdiklerinde Pişkin’in cesediyle karşılaştı.

 

KASIM 2014’ün Öne Çıkan Haberleri

 

egemen-bagis

 

 • AK Partili dört eski bakan hakkında kurulan Meclis Soruşturma Komisyonu’na ifade veren Avrupa Birliği (AB) Eski Bakanı Egemen Bağış, iş adamı Reza Zarrab’ın kuryelerince evine bırakılan pakette çikolata veya gömlek gibi bir hediye olduğunu belirterek ‘Hediye Türk geleneğidir’ dedi.
 • Cumhurbaşkanı Erdoğan için Atatürk Orman Çiftliği’nde ağaçlar katledilerek Ak Saray yapıldı. Maliye bakanının maliyetini 1 milyar 370 milyon TL olarak açıkladığı saray için TOKİ, “Ak Saray’ın gerçek maliyetini açıklarsak Türkiye ekonomisi zarar görür” dedi.

 

 

???????????????????????????????????????

 

 

 • Türkiye’de son 10 yılda; 27 milyon 825 bin 64 dekar tarım arazisinin inşaata kurban gittiği açıklandı. Bu rakam; 2 milyon 573 bin futbol sahasına denk geliyor.
 • Kobane sınırındaki insan zincirinde bulunan ve Marmara Üniversitesi’nde yüksek lisans öğrencisi olan Kader Ortakaya çıkan çatışmada vurularak yaşamını yitirdi.
 • 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma ve Mücadele Günü’nde kadınlar yine sokaktaydı. 2014’te kadın cinayetleri yüzde 1.400 artış gösterdi.

 

genco-erkal

 

 • Genco Erkal, ilk kez 27 yaşındayken sahnelediği ve kendisiyle özdeşleşen Gogol’ün “Bir Delinin Hatıra Defteri”ni 77 yaşında yeniden sahneledi. 27 yaşındayken ilk kez anneannesinin izlediği oyunu, bu yıl Erkal’ın torunları Dostlar Tiyatrosu’nda izledi.
 • Kadın ve Demokrasi Derneği’nin (KADEM) düzenlediği I. Uluslararası Kadın ve Adalet Zirvesi’nde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan fıtratları farklı olan kadın ile erkeğin eşit tutulamayacağını söyledi.
 • 2012 yılında çıkarılan yönetmelikle, yönetimi sanatçılardan alınıp bürokratlara devredilen Şehir Tiyatroları 100 yaşına girdi. İstanbul Şehir Tiyatrosu Sanatçıları Derneği (İŞTİSAN), “Vesayetçi bir zihniyetle, tiyatro yönetimini bürokratlara teslim eden, tiyatronun en üst organı olan Yönetim Kurulu’nun başkanlığına İBB Genel Sekreter Yardımcısı’nı atayan, Genel Sanat Yönetmenliği’ni aşağılayarak işlevsizleştiren 2012 Yönetmelik Darbesi’nin sonuçlarını yaşamaktadır, Cumhuriyet’ten de yaşlı İstanbul Şehir Tiyatrosu” açıklamasını yaptı.

 

 

2014 Yılı’nda ARALIK Ayının Öne Çıkan Haberleri Hangi Haberlerdi?

 

ali ismail korkmaz

 

 • Fuat Avni’nin Twitter’dan duyurduğu operasyon gerçek oldu. Başta İstanbul olmak üzere 13 ilde “14 Aralık Operasyonu” başlatıldı. Zaman Gazetesi’ne polis baskın düzenledi. 2011 yılında Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alınan gazeteci Ahmet Şık, “Birkaç yıl önceki faşizm döneminin kudretli sahiplerinden Cemaat’in bugün yaşadığının adı da faşizmdir. Faşizme karşı çıkmak erdemdir” açıklaması yaptı.
 • İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Müdürlüğü’ne güreş hakemliği ve zabıta müdürlüğü gibi görevlerde çalışan Şevket Demirkaya atandı.
 • Ankara’daki Gezi protestoları sırasında çalıştığı dershanede yaşamını yitiren temizlik işçisi İrfan Tuna’nın midesinde biber gazı etken maddesi, ciğerindeyse ödem tespit edildi ancak Adli Tıp üstünü örttü.
 • Gezi Parkı eylemlerinde kasıtlı olarak bir aracın çarpması sonucu ölen 20 yaşındaki Mehmet Ayvalıtaş’ın 5. duruşması görüldü. Duruşma 15 Mart 2015’e ertelendi.

 

fatih-akin-the-cut

 

 • Fatih Akın’ın 1915 Ermeni Techir Yasası ve sonrasını anlattığı son filmi The Cut/Kesik; Türkiye’de vizyona +18 ibaresiyle girdi. Avrupa’da +12 sınıflandırmasıyla vizyona giren filmin, Sinema Denetleme ve Sınıflandırma Kurulu’ndan +18 ibaresi alması, “dolaylı sansür” yorumlarına neden oldu. Film için Agos’a verdiği röportajda Akın, Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink hakkında film yapmak için senaryo yazdığını ancak, “Hiçbir Türk oyuncunun Hrant rolünü oynamaya ikna olmadığını” söyledi.
 • Gezi Parkı Direnişi sırasında Eskişehir’de polisler ve eli sopalı bir grup tarafından dövülerek öldürülen 19 yaşındaki Ali İsmail Korkmaz’ın altıncı duruşması Kayseri’de görüldü. Dava 21 Ocak 2015’e ertelendi. Sanık Yalçın Akbulut’un tutuklama talebi reddedildi. Tutuklu sanıkların tutukluluğunun devamına karar verildi.
 • En az 500 kişi bonzai’den dolayı yaşamını kaybetti.
 • 16 yaşındaki liseli genç Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaretten tutuklandı.
 • Bisse gömleklerinin sahibi Mustafa Kefeli’nin oğlu Onur Kefeli’nin düğün törenlerine katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Bu ülkede yıllarca doğum kontrolü ihaneti yaptılar ve neslimizi kurutma yoluna gittiler” dedi.
 • Sosyolog yazar Pınar Selek’in ağırlaştırılmış müebbet istemiyle on altı yıldır yargılandığı ve dört kez beraat ettiği Mısır Çarşısı davasıyla ilgili gelenek değişmedi. Savcılık, 19 Aralık’taki dördüncü ve son beraati de hiç vakit kaybetmeden temyiz etti. Dava bu noktadan sonra Yargıtay Genel Ceza Kurulu’na gidecek.
 • DBP’nin, Roboski katliamının yıldönümü nedeniyle düzenlediği yürüyüş sonrasında olaylar çıktı.
 • Türkiye’nin ilk kültür bakanı, Talat Sait Halman kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.
 • Ahmet Hakan’ın Çarşamba Sohbetleri’ne konuk olan Yavuz Bingöl, Erdoğan’ın Berkin Elvan’ın annesini yuhalatmasını sokaklarda annesine küfredilmesine bağladı.
 • 19 LGBTİ örgütü, kan bağışı formlarında yer alan “erkek erkeğe cinsel ilişki” sorusunun kaldırması için imza kampanyası başlattı.
 • Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, “Bu işin doğalı, fıtratı normal doğumdur. Hasta ikna olmak istemiyorsa psikolojik desteği verelim. Sonuçta manavdan muz almıyoruz” dedi ve ebelerle ilgili bir düzenleme yapacaklarını duyurdu. Yılın ilk cinsiyetçi açıklaması da yine aynı bakandan geldi. 2015 yılının ilk bebeği Meryem Azra’yı ziyareti sırasında bir konuşma yapan Müezzinoğlu, kadınların annelik kariyerinin dışında bir başka kariyeri merkeze almaması gerektiğini söyledi.

 

Ve yeni yıla başlarken!

 • 22 yaşındaki trans Eylül Cansın, 04 Ocak Pazartesi günü, sosyal medya hesabından bir videolu paylaşarak intihar edeceğini açıkladı. İnsanların kendisine çektirdiği sıkıntılardan dolayı hayatına son vereceğini açıklayan Cansın, “Herkesin istediği gibi, istediği şeyi yapıyorum. Yapamadım, yapamadım çünkü insanlar bana izin vermediler. Çalışamadım. Bir şeyler yapmak istedim, yapamadım. Bana çok engel oldular. Beni çok mağdur ettiler. Herkesi Allah’ıyla baş başa bırakıyorum ve şu an Boğaz Köprüsü’ne doğru gidiyorum Yarın gazetelerin sayfalarından benim adımı duyacaksınız..Anne, benim evde küçük bir köpeğim var. Onu senin alacağını, ona çok iyi bakacağını biliyorum. Anne, onu sana emanet ediyorum. Ona her baktığında beni hatırla tamam mı? Sadece beni hatırla ve onu hiç kimseye verme. Bu size son videom, son haykırışım olacak. Benim günahıma giren vebalimi alan insanları Allah’a emanet ediyorum” dedi.