Adaylar belirlendi, şimdi sıra siyasetin belirlenmesinde!

Yaklaşan genel seçimler öncesinde LGBTİ’lerin de karar alma ve siyaset üretme süreçlerinde etkin biçime yer almaları için Mecliste LGBTİ kampanyası başlatan SPoD LGBTİ temsilcileri, bir açıklama yayınlayarak milletvekili adaylarını, siyasi partileri ve parti liderlerini birlikte çalışmaya davet etti.

Yaklaşan genel seçimler öncesinde LGBTİ’lerin de karar alma ve siyaset üretme süreçlerinde etkin biçime yer almaları için Mecliste LGBTİ kampanyası başlatan Sosyal Politikalar Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği (SPoD LGBTİ) bir açıklama yayınlayarak milletvekili adaylarını, siyasi partileri ve parti liderlerini LGBTİ hakları alanında siyasetlerinin belirlenmesinde birlikte çalışmaya davet etti. Tek tek siyasi partilerin kapılarını çalarak LGBTİ’lerin siyasete katılımını desteklemelerini talep eden SPoD LGBTİ temsilcileri partilerin aday belirleme süreçlerini izleyeceklerini duyurdu.

 

lgbtilerheryerde


Açıklamanın tam metni şöyle:

Yaklaşan genel seçimler öncesinde LGBTİ’lerin de karar alma ve siyaset üretme süreçlerinde etkin biçime yer almaları için Mecliste LGBTİ kampanyasını başlattığımız günden bugüne görüştüğümüz siyasi partilere LGBTİ’lerin siyasete katılımının desteklemeleri talebimizi ilettik ve bu kapsamda partilerin aday belirleme süreçlerini izleyeceğimizi de duyurduk.

Bu süreçte LGBTİ aktivistleri farklı siyasi partilerden aday adayı olduklarını ilan ettiler. HDP‘den Barış Sulu, Pelin Kalkan, İpek Kırancı, Gamze Yıldırım, CHP‘den Niler Albayrak, Anadolu Partisi‘nden ise Deva Elena Özenen açık eşcinsel ve trans kimlikleriyle seçim yarışında olduklarını duyurdular.

CHP İstanbul 3. bölgeden ön seçime giren Niler Albayrak 3007 oyla 126 aday adayı arasından 83. olarak bu kısa süre içerisinde başarılı bir sonuca ulaşmış olsa da milletvekili adayı olabilmesi için yeterli oyu alamamıştır. Bu isimler arasından Barış Sulu HDP Eskişehir 6. sıra, Deva Elena Özenen Anadolu Partisi İzmir 2. bölge 5. sıradan milletvekili adayı gösterildi.

Siyasi partilerin aday belirleme süreçlerinin daha katılımcı ve şeffaf yürütülmesinin demokrasinin bir gereği olduğunu düşünüyoruz, bununla birlikte aday gösterilen LGBTİ hakları aktivistlerini kutluyor, adaylıklarının LGBTİ’lerin siyasette görünürlüğü yönünde çok önemli bir adım olduğuna inanıyoruz. Mecliste LGBTİ kampanyası kapsamında milletvekili adaylarını, siyasi partileri ve parti liderlerini, LGBTİ hakları alanında siyasetlerinin belirlenmesinde bizimle birlikte çalışmaya davet ediyoruz.