İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), hükümetin olağanüstü hal (OHAL) ilanının ardından yayınladığı 667 No’lu Kanun Hükmünde Kararname’ye (KHK) dayanarak İBB Şehir Tiyatroları’nda görev yapan oyuncu ve yönetmenleri görevden uzaklaştırdı. Görevinden uzaklaştırılanlar arasında bulunan oyuncu Sevinç Erbulak sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, gerçeklerin en sonunda ortaya çıkacağını söyledi. Erbulak ve diğer sanatçılar hakkında iktidara yakın medyada ‘FETÖCÜ sanatçılar’ tanımlaması yapılmıştı.

Türkiye’nin müziğini caz yorumuyla tüm dünyaya dinleten ve kısa bir süre önce İzmir’e yerleşen caz sanatçısı Senem Diyici ve İzmirli şair Halim Yazıcı 1 Nisan’da Urla’da sahne alacak. “Caz Kedisi Project” adlı ‘müzikli şiir’ gösterisi Urla Yorgo Seferis Art Gallery’de gerçekleştirilecek.

Cumbul: “Biz aslında işçiyiz”

18 Aralık 2015 Tarafından Kategori : Emek, Sinema, Tiyatro

Oyuncular Sendikası Başkanı Meltem Cumbul, dizi setlerindeki ağır çalışma koşulları hakkında yasal düzenleme gerektiğini söyledi. 6 aylık bebeklerin, uykusu gelmesin diye, biberonlarına kahve koyulduğuna dikkat çeken Cumbul, “Bizler işverenimizin dediği saatte, yerde ve şekilde çalışan insanlar olarak nasıl işçi değil de serbest çalışan olarak görülüyoruz?. Özellikle 160-170 dakikaya varan dizi süreleri nedeniyle aralıksız 36 saat çalışmak zorunda kalıyoruz. Bununla birlikte, tuvalet bile bulunmayan sağlıksız set ortamları sektörün diğer bir gerçeği. 6 aylık bebeğin saatlerce karda, uykusu gelmesin diye gerekirse biberonun içine kahve konarak sınırları zorlanması sadece bir örnek, bunun gibi yüzlercesi var. Bu yönde yasal düzenlemelere ihtiyacımız var” ifadelerini kullandı.

Tutunamayanlar adlı kitabının 1971-72’de yayınlanmasından sonra, önemli bir tartışmanın odak noktası olan roman, öykü ve oyun yazarı Oğuz Atay, 13 Aralık 1977’de, büyük projesi “Türkiye’nin Ruhu”nu yazamadan hayata gözlerini yumdu.

Suruç katliamından sağ kurtulan tiyatro oyuncusu Murat Akdağ Gezi’den Suruç’a, Özgecan cinayetinden Tahir Elçi’nin ölümüne kadar son üç yılda Türkiye’de yaşanan politik olayları ele alan bir oyun hazırladı. Yol oyunu 12, 22 ve 27 Aralık’ta Kadıköy Karma Drama Sahnesi’nde sergilenecek.

52’nci Uluslararası Antalya Film Festivali kapsamında düzenlenen ‘Kadının Dünya ve Türkiye Sinemasında Temsili‘ başlıklı panele katılan yazar Ali Can Sekmeç‘in “Kafaların dönüp baktığı kadın” tanımlaması oyuncu Vildan Atasever‘i kızdırdı. Atasever, “Kadının bu şekilde anlatılmasından nefret ediyorum. Kadınlar olarak büyük sorumluluklarımız var. Biz de sadece erkekler gibi işimizle uğraşabilsek çok daha başarılı olabiliriz. Biz çocuk doğurmak, ev geçindirmek, eşinle ilgilenmek, aile kurmak, toplumda yer edinmek, söz hakkı edinebilmek ve mahalle baskılarından kurtularak üretmeye çalışıyoruz” dedi.

“Ah, kimselerin vakti yok

Durup ince şeyleri anlamaya…”

İlkyaz şiirinin başındaki bu dizeler ve yüzlerce şiiriyle gönülleri fetheden şair, insan hakları savunucusu Gülten Akın, 82 yaşında hayata veda etti. Akın’ın cenazesi cuma günü, öğle namazından sonra Ankara Kocatepe Camii’nden kalkacak.

Yerevan Devlet Gençlik Tiyatrosu,  ‘Edith Piaf-Marcel’ adlı oyunuyla 15 ve 16 Ekim’de İstanbul’da sahne alacak. Bu yıl 15. yılını kutlayan feminist tiyatro Tiyatro Boyalı Kuş’un davetiyle gelen oyun, Edith Piaf’ın Marcel Cerdan’a aşkını ve özlemini konu alıyor.

83 yaşındaki Mısırlı sinema oyuncusu Ömer Şerif‘in alzheimer hastalığına yakalandığı yolundaki haberler oyuncunun oğlu tarafından doğrulandı. Şerif’in oğlu Tarık, İspanya’da yayınlanan El Mundo Gazetesi‘nde yayınlanan röportajda babasının alzheimer hastalığına yakalandığını ve durumunun gün geçtikçe daha da kötüye gittiğini söyledi. Hafıza problemleri yaşadığını belirttiği babasının artık bazı detayları hatırlayamadığını söyledi.

Bu film kaykay tutkunları için

13 Mayıs 2015 Tarafından Kategori : Gezi, Sinema, Tiyatro

Mirasını kaykay ve sanat kültüründen alan ayakkabı markası Vans, “Propeller” adlı uzun metrajlı kaykay filmi sayesinde dünyada bir ilke daha imza attı.

18. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali Ankara Devlet Opera ve Balesi binasında düzenlenen açılış töreniyle başladı.

Zeki Alasya’dan kötü haber var!

8 Mayıs 2015 Tarafından Kategori : Emek, Sinema, Tiyatro

Karaciğer hastalığı sebebiyle 22 Nisan’dan beri tedavi gören Türkiye sinemasının renkli siması Zeki Alasya, bugün saat 10:32’de aramızdan ayrıldı. Hastaneden yapılan açıklamada, “Karaciğer hastalığı sebebiyle 22 Nisan 2015 tarihinden beri tedavisi devam etmekte olan Zeki Alasya bugün saat 10:32’de vefat etmiştir” denildi.

Türkiye’nin ilk kadın filmleri festivali olan 18. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali 8 Mayıs Cuma günü başlıyor. Sinema emekçisi kadınların üretimlerini görünür kılmak amacıyla düzenlenen festival kapsamında Tanzanya’dan Etiyopya’ya, Gürcistan’dan Kanada’ya, Mozambik’ten Yeni Zelanda’ya kadar dünyanın dört bir yanındaki 38 ülkeden 133 film izleyiciyle buluşacak. Filmler 17 farklı bölüm altında gösterime girecek. Festivalin bu yılki teması ise “18’in Halleri”.

18. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali 8 Mayıs Cuma günü, Ankara Devlet Opera ve Bale sahnesinde gerçekleştirilecek törenle başlayacak. 38 ülkeden, 133 filmin izleyicisiyle buluşacağı festival 10 gün sürecek.

Kurulduğundan bu yana, yani 13 yıllık süreçte Kürt kültürünü, sanatını ve tiyatrosunu görünür kılan Seyr-î Mesel Sanat Atölyesi, 23 Nisan’da, İspanya İç Savaşı’nda birlikte tiyatro yapan üç arkadaşın öyküsünü konu alan “Ay Carmela” ile sahnede olacak. Kürtçe, Türkçe, Farsça ve Arapça’da bir öykünün seyri anlamını taşıyan Seyr-i Mesel’i diğer tiyatro gruplarından ayıran en önemli özelliği oyunlarını Kürtçe sahneliyor olmaları. Savaşın yakıcılığını, yok edici yanını, hem güldürüp hem de bir burukluk bırakarak hissettiren Carmela ile 1936 İspanya’sında yaşananları anlatan Seyri Mesel Tiyatrosu’nun oyuncularından Güler İnce ile Seyr-i Mesel’in dününü ve bugününü konuştuk.

Röportaj: Mehtap Doğan

Başrollerini Nur Sürer, Barış Atay, Özgür Emre Yıldırım ve Toprak Sağlam‘ın paylaştığı, 30 yıl boyunca birbirini hiç tanımayan iki kardeşin hayatlarına ışık tutan “Eksik” filminin İstanbul galası, 16 Nisan Perşembe günü yapılacak. Barış Atay’ın yönetmenliğinde çekilen filmin, senaryosu ise Mehmet Kala ve Şeref Nokta‘ya ait.

Seyr-î Mesel’den Ay Carmela

10 Nisan 2015 Tarafından Kategori : Etkinlikler, Tiyatro

Seyr-î Mesel’in 2013 yılından bu yana izleyenlerine sunduğu “Ay Carmela” yarın bir kez daha sahnelecek.

Meral Okay’ın anısına

10 Nisan 2015 Tarafından Kategori : 5N1K, Emek, Müzik, Sinema, Tiyatro

9 Nisan 2012 tarihinde 52 yaşında aramızdan ayrılan senarist, söz yazarı ve oyuncu Meral Okay’ın anısına…

Umut Eğitimci, ilişkiler üzerine gösterisi “Umut’lu Vak’alar” ile bu ay da güldürmeye devam edecek. Küfürsüz, argosuz, farklı bir mizah anlayışına sahip olan Eğitimci, 11 Nisan Cumartesi akşamı, saat 20:00’de, Kadıköy Old City Comedy Club (Bahane Lounge) sahnesinde olacak. Ayaküstü gösterisi “Umut’lu Vakalar”ın ikinci versiyonunda yine ilişkilere değinecek olan Umut Eğitimci, bu kez evli bir kadın olarak seyircilerin karşısına çıkacak.

Röportaj: Mehtap Doğan

Topluma hizmet etmiş değerleri yaşarken onurlandırmayı hedefleyen İzmir Karşıyaka Belediyesi, Türkiye Tiyatrosu’nun en değerli isimlerinden Prof. Dr. Özdemir Nutku’nun adını Bostanlı’da yaşadığı sokağa verdi. Dünya Tiyatrolar Günü’nde gerçekleştirilen törende konuşan Başkan Mutlu Akpınar “Bir toplumun gelişimi için kültür ve sanat çok önemlidir. Sanatı ucube olarak görmeyen, sanatçıyı kapı önüne koymayan bir anlayışa ihtiyacımız var. Bu konuda Türkiye’ye örnek oluyoruz” dedi.

CNNTürk ekranlarından tanıdığımız gazeteci, sosyolog, yazar Enver Aysever, bu kez tiyatro sahnesinin tozunu attırıyor. Şimdilerde Birgün Gazetesi’nde köşe yazıları yazıp, televizyonda pek görünmese de, o yine aykırı! işler peşinde!

Sabancı Vakfı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Tiyatroları işbirliğiyle düzenlenen Devlet Tiyatroları-Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali, 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü’nde perdelerini açıyor. Bu yıl 17’nci kez düzenlenen festival, 1 ay boyunca Adanalılara keyifle takip edecekleri bir program sunacak.

“Kuklalar da denizkızları gibidir. Ancak inanırsak gerçek olduklarına, anarsak isimlerini ve sevgiyle bağlanırsak onlara var olabilirler. Yaşamın kendisi kadar gerçektir kuklalar ve bir o kadar hayal. İhtiyacımız var kuklalara; yaşamı zenginleştirmek için ihtiyacımız var, düşlerimizi süslemek için ihtiyacımız var, çocuklarımız sevgiyle, barışla büyüsünler diye ihtiyacımız var. Bu yüzden yaşatıyoruz kuklaları İzmir’de” manifestosuyla yola çıkan İzmir Uluslararası Kukla Günleri başladı.

UMUT EĞİTİMCİ

KOMEDYEN

Bundan 20 yıl önce radyoculuk yaparak medya sektörüne adım atan daha sonra muhabirlikten yapımcılığa kadar pek çok alanda çalışan Umut Eğitimci‘nin şimdiki işi kadınların da sahneye çıkıp komik şeyler anlatabileceğini, gerektiğinde güldürüp eğlendirebileceklerini göstermek!

Seni özledik Tezer Özlü

19 Şubat 2015 Tarafından Kategori : Edebiyat, Kadın, Tiyatro

“Sizin düzeninizle, akıl anlayışınızla, namus anlayışınızla, başarı anlayışınızla hiç bağdaşan yanım yok. Aranızda dolaşmak için giyiniyorum. Hem de iyi giyiniyorum. İyi giyinene iyi yer verdiğiniz için. Aranızda dolaşmak için çalışıyorum. İstediğimi çalışmama izin vermediğiniz için. İçgüdülerimi hiçbir işte uygulamama izin vermediğiniz için. Hiçbir çaba harcamadan bunları yapabiliyorum, bir şey yapıldı sanıyorsunuz. Yaşamım boyunca içimi kemirttiniz. Evlerinizle, okullarınızla, işyerlerinizle. Özel ya da resmi kuruluşlarınızla içimi kemirttiniz. Ölmek istedim, dirilttiniz. Yazı yazmak istedim, aç kalırsın dediniz. Aç kalmayı denedim, serum verdiniz. Delirdim, kafama elektrik verdiniz. Hiç aile olmayacak insanla bir araya geldim, gene aile olduk. Ben bütün bunların dışındayım.”

Eski Bahçe (1978, öykü), Çocukluğun Soğuk Geceleri (1980, roman), Auf den Spuren eines Selbstmords (Bir İntiharın İzinde 1983, roman), Yaşamın Ucuna Yolculuk (1984, roman), Eski Bahçe – Eski Sevgi (1987, öykü) kitaplarının yazarı Tezer Özlü, 29 yıl önce bugün, henüz 43 yaşındayken, aramızdan ayrıldı. Yok, hayır intihar etmedi, göğüs kanserine yenik düştü.

Kadınların da sahneye çıkıp komik şeyler anlatabileceğini, gerektiğinde güldürüp eğlendireceğini göstermek isteyen gazeteci, televizyoncu, yazar Umut Eğitimci, stand-upçı kimliğiyle 26 Şubat, Perşembe akşamı sahnede olacak.

D22’nin kurucularından Berkay Ateş‘in kaleme aldığı ve Yiğit Sertdemir‘in yönetmenliğini üstlendiği ‘Yirmi Beş’, 20 Şubat 2015 akşamı Almanya’nın Mülheim kentinde bulunan An der Ruhr Tiyatrosu’nda, Szene Istanbul (Sahne İstanbul) adlı etkinlikler dizisi kapsamında izleyiciyle buluşacak.

Tiyatro Kara Kutu 2015 tiyatro sezonunda, kadına şiddet konusuna ve kadın cinselliğinin sömürülüşüne bir kez daha dikkati çekmek için, Egemen Sancak’ın yazıp yönettiği ‘Benim Adım Anna’ oyununu 14 Şubat Cumartesi akşamı sahnelemeye başlıyor.

CEM USLU 

TİYATROCU

Uludağ Üniversitesi İİBF Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden 2006 ve Haliç Üniversitesi Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’nden 2011 yılında mezun olan Cem Uslu, Tiyatro Oyunbaz’ın “Peer Gynt” ve “Martı”, BuluTiyatro’nun “Nerde Kalmıştık?” ve Altıdan Sonra Tiyatro’nun “Müşterek Fail-i Müşterek” adlı oyunlarında oynadı.

İzmir Siyah Pembe Üçgen Derneği tarafından 7 yıldan bu yana düzenlenen “Baki Koşar Nefret Suçları ile Mücadele Haftası” bu yıl kültür ve sanat festivaline dönüştü. 20-28 Şubat tarihleri arasında düzenlenecek olan festivalin son günü Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi‘nde Baki Koşar Kültür ve Sanat Festivali Ödül Töreni yapılacak.

İzmir Siyah Pembe Üçgen Derneği tarafından 7 yıldan bu yana düzenlenen Baki Koşar Kültür ve Sanat Festivali, 20 Şubat Cuma günü başlayacak. Bu yıl “Çokluk” temasıyla organize edilen festival, 28 Şubat’ta son bulacak. Tekliğe karşı çokluğu, mutlaklığa karşı muğlaklığı, birliğe karşı beraberliği, iç içe geçmiş çeşitlilikleri ve hareket halindeliği kucaklayan bir perspektifle düzenlenen etkinlikler, Danielle Levitt Fotoğraf Sergisi ve Ruşen Alkar konseri ile başlayacak. Etkinlikler 28 Şubat Cumartesi günü, Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi‘nde düzenlenecek Baki Koşar Kültür ve Sanat Festivali Ödül Töreni ile son bulacak.

Söyleşi: Mehtap Doğan

Olağan Masallar Tiyatrosu ve Kar Art Kültür Sanat işbirliği ile ikinci sezonunda perdelerini açmaya devam eden Mavi,  sahnelerde pek sık rastlanmayan gerilim türündeki hikayesiyle, izleyenlere heyecan dolu dakikalar yaşatıyor.

Hava çok soğuk! Tiyatro sahneleri ve toplulukları Suruç’ta çocuklar üşümesin diye, 10 Şubat’a kadar #OyunaGelirken atkı, bere, eldiven getirin kampanyası başlattı!

Bahar Öztop

“Oynadığımız bu oyunda, kazanmak söz konusu değil. Ama bazı yenilgiler ötekilerden daha iyidir… Belki de insan, sevilmekten çok, anlaşılmak istiyordu” diyen İngiliz yazar George Orwell‘ın ölüm yıl dönümü bugün. Hayvan Çiftliği ve Bin Dokuz Yüz Seksen Dört romanlarıyla dünyayı sarsan Orwell’ın, bundan 65 yıl önce hayatına neyin mal olduğunu biliyor musunuz?

Ekip Tiyatrosu tarafından sahneye koyulan, Pedro Calderón de la Barca’nın oyunu İki Kapılı Ev, 22 Ocak’ta D22’de, 26 Ocak’ta Ataköy Yunus Emre Kültür Merkezi’nde sahnelenecek. Prömiyeri 19. İstanbul Tiyatro Festivali’nde gerçekleşen oyun, Shakespeare’in çağdaşı sayılabilecek ünlü İspanyol yazar Pedro Calderón De La Barca’nın, 1629 tarihli “İki Kapılı Evi Koruması Güç” adlı komedisinin bir uyarlaması.

“Biz Tiyatro D22 emek verenleri, bu sezon büyük bir heyecan içindeyiz. Bir güzel orman için kolları sıvıyoruz. Savaşın, yalnızlığın, kavganın, sömürünün, acının, sefaletin ve sevgisizliğin alnımızda yazmadığını biliyoruz. Bertolt Brecht’in “İnsanın Kaderi İnsandır!” sözünü kulağımıza küpe, dilimize pelesenk ediyoruz. Umudu yeşertmek için Yazarlar Ormanı’nı kuruyoruz.”

Sahneye çıkan ilk Türkiyeli kadın

16 Ocak 2015 Tarafından Kategori : Kadın, Sinema, Tiyatro

Bugün,sahneye çıkan ilk Türkiyeli kadın Bedia Muvahhit Statzer‘in, doğum günü. 16 Ocak 1897 doğumlu tiyatro ve sinema sanatçısı, aynı zamanda telefon şirketinde çalışan ilk kadınlardan biri.

Rusya merkezli teknoloji devi Yandex Mavi Gözlü Devi ana sayfasına taşıdı.  En büyük arama motorlarından biri olan Yandex, bugün doğum günü olan şair Nazım Hikmet Ran’ın fotoğrafını sayfasında yayınladı.

Cumartesi, Emek Sineması önünde…

14 Ocak 2015 Tarafından Kategori : Emek, Sinema, Tiyatro

İstanbul 9. Bölge İdare Mahkemesi, Emek Sineması‘nın yerine yapılan inşaatın, kamu yararı ve hukuka uygunluk bulunmadığı için durdurulmasına karar verdi. Karar, Mimarlar Odası’na 8 Ocak’ta tebliğ edildi. Mimarlar Odası ÇED Kurulu Danışmanı Mücella Yapıcı cumartesi günü, saat 17.00’de, Emek Sineması önünde toplanılacağını duyurdu.

Tüm zamanların en unutulmaz aşk hikayesi Romeo ve Juliet’in nefes kesen gösterisi, 21 Şubat’tan itibaren sanatseverlerle buluşacak. Yönetmenliğini Giuliano Peparini’nin üstlendiği oyunun besteleri Gérard Presgurvic’e, şarkı sözleri ise Vincenzo Incenzo’e ait.

Hollywood yıldızı Hugh Jackman, İstanbul gösterisine Türkiye haricinde birçok ülkeden, özellikle Avrupa’dan da yoğun ilgi gelmesi üzerine Zorlu’da iki gösteri daha yapmaya karar verdi. Jackman, 17 – 18-19-20 Mart tarihlerinde İstanbul seyircisiyle buluşuyor.

2008’den bu yana yaklaşık 100 bin çocuğa ulaşarak, çevreye duyarlı nesiller yetiştirilmesini ve Türkiye’nin her köşesine ulaşmayı hedefleyen Bosch Çevre Çocuk Tiyatrosu, 2014 yılında Iğdır, Kars, Ardahan, Erzurum, Bayburt, Gümüşhane ve Erzincan’daki minik tiyatroseverlerle buluştu. Bosch Çevre Çocuk Tiyatrosu, 2015 yılında da “La Fonten Orman Mahkemesinde” oyunu ile eğlendirirken öğretmeye devam edecek.

İŞ Sanat, komedi ve klasik müziğin birleştiği yeni yıl konserinden dünya müziğinin İtalyan First Lady’si Ornella Vanoni’ye, Sait Faik hikâyelerinden yepyeni çocuk etkinliklerine uzanan zengin programıyla yeni yıla giriyor.

polonya-etkinlikleri

Türkiye-Polonya diplomatik ilişkilerinin 600. Yılı kutlamaları kapsamında gerçekleştirilen kültür programı, Polonya sanatını yakından tanımak isteyenler için Ocak ayında da üç sergi ile devam ediyor.

Tüm zamanların en sevilen maceralarından Madagascar’ın canlı sahne şovu Madagascar Live, ilk kez Türkiye’ye geliyor. Madagascar’ın sevilen kahramanları, bu kez canlı tiyatro gösterisiyle çocuklarla buluşuyor.