Sanatın suyla buluşması

15 Temmuz 2016 Tarafından Kategori : 5N1K, Heykel

30 yılı aşkın bir tecrübeye sahip olan ve yarattığı heykellere bir parça hayat katmak isteyen Polonyalı heykeltıraş Malgorzata Chodakowska, kimi zaman bir meleğin kanatları, kimi zamansa bir balerinin eteği yerine su kullanıyor.

Bursa Nilüfer Belediyesi’ne ait Nâzım Hikmet Kültürevi, 11 Şubat Perşembe gününden bu yana kadınlık tanımlarını sorgulayan, kadın ve erkek arasındaki bildik hikayeyi bozan, üzerine zorla yapıştırılan tanımlamaları, adları ve kimlikleri silkinip atan bir sergiye ev sahipliği yapıyor.

“Ekmek parası kazandı. Öldü”

13 Ekim 2015 Tarafından Kategori : Emek, Heykel, Velev ki

Ankara Tren Garı binasında ve miting alanında katliamın ardından kalan izler hala silinemedi. Bedenlerden kopan parçaların üst geçit parmaklıklarından temizlenmediğini gören kayıp yakınları tepki gösterdi. Katliamda ölenler için patlamaların olduğu yere karanfiller bırakan kayıp yakınları ve Liseli LGBTİ’ler miting alanına simit satmaya gelen simitçi genci de unutulmadılar.

Pera Müzesi’nin 10. yılını kutlama programı çerçevesinde düzenlediği Grayson PerryKüçük Farklılıklar” ile Cecil Beaton “Portreler” sergileri son haftasına girdi. Her iki sergi de 26 Temmuz Pazar akşamına kadar görülebilir.

LGBTİ’lerin hak mücadelesinin ve taleplerinin gündeme taşındığı LGBTİ Onur Haftası‘nın çalışmaları ufak ufak başladı. Çeşitli konularda panellerin, film gösterimlerinin, söyleşilerin düzenlendiği hafta çok önemli bir sergiye de ev sahipliği yapıyor. LGBTİ hareketinin geçen 23 yılda nasıl bir yol kat ettiğine, ‘nereden nereye’ geldiğine dair tartışma alanı yaratmak amacıyla başlatılan “Neredeen Nereye Sergisi” için başvuru tarihleri açıklandı.

Türkiye’nin az sayıdaki heykeltıraşlarından Hale Şakar Ürkmezgil, 20’inci kişisel sergisi 10 – 30 Mart tarihleri arasında Teşvikiye’deki Doku Sanat Galerisi’nde görülebilir.

Türkiye’de ilk kez, restorasyon, müzecilik ve arkeoloji sektörleri fuar çatısı altında bir araya gelecek. HERITAGE 2015 Restorasyon, Arkeoloji ve Müzecilik Teknolojileri Fuarı ve Kongreleri 5 Şubat Perşembe günü kapılarını ziyaretçilere açacak.

Mozaik sanatını klasikleşmiş figürlerin ötesine taşıyan İtalyan Dusciana Bravura‘nın eserlerini görünce, insanın mozaik okuluna gidesi geliyor. Bravura, eserlerine kattığı estetik ve yaratıcı bakışla, mozaik sanatını bir kez daha sevdiriyor.

Instagram’da paylaştığınız fotoğraflara dikkat! Haylaz karikatürist Lucas Levitan, fotoğraflarınıza eklediği illüstrasyonlarıyla aklınızı başınızdan alabilir. Levitan sizi bir dağdan fırlatabilir, yolunuza balık avlayan minik yaratıklar çıkarabilir ya da denize girdiğiniz sahili elektrik süpürgesiyle bir anda silip süpürebilir. Neden mi bahsediyoruz?

King Kong, Jurassic Park, Loch Ness gibi Amerikan aksiyon filmlerinde izlemeye alıştığımız robotik hayvanlar, bu kez bir parkta insanların yanında! Assimo’ya çoktandır alışkınız ama, insanı hayrete düşüren, üzerinde seyahat edebildiğimiz bu devasa robotlarla ilk kez tanışıyoruz!

Yüksel’in teyzesini çaldılar

13 Ocak 2015 Tarafından Kategori : Genel, Heykel

Dünyaca ünlü piyanist ve besteci Frederic Chopin’in bronz büstünün ve AOÇ’deki Tarımcı Atatürk Anıtı’nın rölyeflerinin çalınmasının ardından bu defa da Ankara’nın Yüksel Caddesi’nde bulunan ‘oturan kadın’ heykeli çalındı. Çankaya Belediyesi, “Emniyet konuyu araştırıyor” derken, bölge esnafı, “Sembollerimiz tek tek yok oluyor” dedi.

Gitti güzelim ansiklopediler! Tabii zamanında kıymetini bilmediğiniz o ansiklopedilerin, sanatçılar tarafından ele alınacağı ve hatta heykele dönüştürüleceği hiç aklınıza gelmezdi değil mi? Kitap heykeltraşlığı, son birkaç yılın öne çıkan sanat yeniliklerinden biri haline geldi. Taş yontmaktan sıkılan heykeltraşlar, kendilerini ansiklopedi yontmaya veriyor. Ve göreceğiniz gibi, ortaya 3 boyutlu sanat başyapıtları çıkıyor.

Galeri Bohem, Ocak ayında Semra Ecer ve Zeynep Gülsen Konca’nın resim, heykel ve tasarımlardan oluşan ortak sergisine ve Ressam Rezan Özger’in resim sergisine ev sahipliği yapacak.

Avcunuzdan uçacakmış gibi!

25 Aralık 2014 Tarafından Kategori : Heykel

İşte bunlar hep #sanatfilan! Kuzey Karolina kökenli sanatçı Yumi Okita, kelebek, güve, pervane heykel tasarımlarıyla görenleri hayrete düşürüyor.

polonya-etkinlikleri

Türkiye-Polonya diplomatik ilişkilerinin 600. Yılı kutlamaları kapsamında gerçekleştirilen kültür programı, Polonya sanatını yakından tanımak isteyenler için Ocak ayında da üç sergi ile devam ediyor.

İzmir’in Torbalı ilçesi yakınlarında bulunan Metropolis’te devam eden kazı çalışmaları sonucu, Anadolu’nun en erken SPA merkezlerinden biri olarak nitelendirilebilecek Roma Hamamı gün ışığına çıktı.