İflah olmaz kadınlardan “İflah Olmaz” bir sergi

Bursa Nilüfer Belediyesi’ne ait Nâzım Hikmet Kültürevi, 11 Şubat Perşembe gününden bu yana kadınlık tanımlarını sorgulayan, kadın ve erkek arasındaki bildik hikayeyi bozan, üzerine zorla yapıştırılan tanımlamaları, adları ve kimlikleri silkinip atan bir sergiye ev sahipliği yapıyor.

Okumaya devam et İflah olmaz kadınlardan “İflah Olmaz” bir sergi

“Sanat uzun, hayat kısa”

ENKA Kültür Sanat, 27. yılında “sanat uzun, hayat kısa” sloganıyla yaza merhaba diyecek. Gelenekselden çağdaşa, alternatiften popülere tüm sanat dallarını seyircisiyle bir araya getiren 27. Yıl ENKA Kültür Sanat Açıkhava Buluşmaları, 1 Temmuz’da dolu dolu bir etkinlik programıyla başlıyor.

Okumaya devam et “Sanat uzun, hayat kısa”

Ay Carmela’yı bir de Kürtçe izleyin

Kurulduğundan bu yana, yani 13 yıllık süreçte Kürt kültürünü, sanatını ve tiyatrosunu görünür kılan Seyr-î Mesel Sanat Atölyesi, 23 Nisan’da, İspanya İç Savaşı’nda birlikte tiyatro yapan üç arkadaşın öyküsünü konu alan “Ay Carmela” ile sahnede olacak. Kürtçe, Türkçe, Farsça ve Arapça’da bir öykünün seyri anlamını taşıyan Seyr-i Mesel’i diğer tiyatro gruplarından ayıran en önemli özelliği oyunlarını Kürtçe sahneliyor olmaları. Savaşın yakıcılığını, yok edici yanını, hem güldürüp hem de bir burukluk bırakarak hissettiren Carmela ile 1936 İspanya’sında yaşananları anlatan Seyri Mesel Tiyatrosu’nun oyuncularından Güler İnce ile Seyr-i Mesel’in dününü ve bugününü konuştuk.

Röportaj: Mehtap Doğan

Okumaya devam et Ay Carmela’yı bir de Kürtçe izleyin

Ritminizi kaybedenlerden misiniz?

Kıpır Kıpır Dans Platformu sloganıyla dansı sevdiren Dancentrum‘da, Alexa Schmid ve İdil Kemer eğitmenliğinde 28 Mart 2015 Cumartesi 1 günlük Form ve Akışkanlık atölyesini düzenlenecek.

Okumaya devam et Ritminizi kaybedenlerden misiniz?

Çaldıkça zıvanadan çıkan, çıktıkça güzelleşen Kolektif İstanbul, BKM’de…

Kendilerini sahnede yaşayan bir grup olarak anlatan Kolektif İstanbul, Balkan esintilerine yer verdikleri caz şarkıları ile 23 Şubat’ta BKM Mutfak Sahne‘de olacak.

Okumaya devam et Çaldıkça zıvanadan çıkan, çıktıkça güzelleşen Kolektif İstanbul, BKM’de…

Duyur Sesini: 1 milyar kadın devrim için ayaklanıyor!

Yeryüzünde her 3 kadından biri şiddet görüyor. Dünya çapında 1 milyar kadının şiddet görmesini izlemesini protesto eden V-Day hareketi, bu yıl  da 14 Şubat’ta tüm yeryüzünde kadına şiddete karşı dans ederek ayaklanıyor, başkaldırıyor! Bu yılın teması ise ‘devrim‘!

Okumaya devam et Duyur Sesini: 1 milyar kadın devrim için ayaklanıyor!

Gidenlerle kalanlarla 11 Şubat

52 Yıl önce bugün trajik yaşamı ve intiharıyla tanınan feminist şair Slvia Plath’e, 3 yıl önce de dünyanın en çok ödül alan kadın şarkıcısı Whitney Houston‘a veda ettik. 11 Şubat 2012’de Beverly Hills’deki Hilton otelinde ölü bulunan Houston, doğum yeri New Jersey’de babasının yanına defnedildi. Yine bugün, adından başarıyla söz ettiren iki ünlüye de “merhaba” dedik. 1990’dan fazla film ve 300’den fazla TV dizisi bölümünde görünen Amerikalı sinema ve televizyon oyuncusu Burton Leon Reynolds ile başarılı müzisyen Sheryl Crow 11 Şubat’ta  dünyaya gözlerini açtı.

Okumaya devam et Gidenlerle kalanlarla 11 Şubat

Özel Röportaj: Baki Koşar Kültür ve Sanat Festivali 20 Şubat’ta başlıyor

İzmir Siyah Pembe Üçgen Derneği tarafından 7 yıldan bu yana düzenlenen Baki Koşar Kültür ve Sanat Festivali, 20 Şubat Cuma günü başlayacak. Bu yıl “Çokluk” temasıyla organize edilen festival, 28 Şubat’ta son bulacak. Tekliğe karşı çokluğu, mutlaklığa karşı muğlaklığı, birliğe karşı beraberliği, iç içe geçmiş çeşitlilikleri ve hareket halindeliği kucaklayan bir perspektifle düzenlenen etkinlikler, Danielle Levitt Fotoğraf Sergisi ve Ruşen Alkar konseri ile başlayacak. Etkinlikler 28 Şubat Cumartesi günü, Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi‘nde düzenlenecek Baki Koşar Kültür ve Sanat Festivali Ödül Töreni ile son bulacak.

Söyleşi: Mehtap Doğan

Okumaya devam et Özel Röportaj: Baki Koşar Kültür ve Sanat Festivali 20 Şubat’ta başlıyor

Bob Marley’in 70. doğum günü kutlanıyor!

“Dünyayı daha kötü hale getirmeye çalışanlar bir gün bile durmazken, ben nasıl durayım?”  diyerek müziğiyle karanlığı aydınlatan efsane Bob Marley, 70 yaşında!

Okumaya devam et Bob Marley’in 70. doğum günü kutlanıyor!

Flamenko’nun yaşayan efsanesi Paco Peña geliyor

Flamenko’nun yaşayan efsanesi Paco Peña, bu kez yeni projesi Flamencura ile İş Sanat’a konuk oluyor.

Okumaya devam et Flamenko’nun yaşayan efsanesi Paco Peña geliyor

#Oyunagelirken atkı, bere, eldiven!

Hava çok soğuk! Tiyatro sahneleri ve toplulukları Suruç’ta çocuklar üşümesin diye, 10 Şubat’a kadar #OyunaGelirken atkı, bere, eldiven getirin kampanyası başlattı!

Okumaya devam et #Oyunagelirken atkı, bere, eldiven!

Seni unutmayacağız Kim Fowley

Joan Jett ve Cherie Currie’nin önderliğindeki The Runaways’i müzik dünyası ile tanıştıran ünlü prodüktör ve söz yazarı Kim Fowley, 75 yaşında aramızdan ayrıldı.

Okumaya devam et Seni unutmayacağız Kim Fowley

Türkçe elektronik dans müziği artık daha “ASORTİK”!

Neopol’ün 5. single’ı Asortik, 21 Ocak Çarşamba günü itibariyle dijital raflarda! Orijinal şarkının yanı sıra radyo ve enstrümantal versiyonlarının da yer aldığı single’ın içinde ayrıca şarkının acapellaları da bulunuyor. Şarkının söz, beste, kayıt, mix, mastering’i her zamanki gibi yine Neopol‘e; Nilüfer & Ozan Ülke‘ye ait. Antalyalı plak şirketi Angry Records etiketiyle satışa sunulan şarkı, Electro House müzik türünün bir alt türü olan “Melbourne Bounce” tarzındaki ilk Türkçe şarkı olma özelliğini taşıyor. Okumaya devam et Türkçe elektronik dans müziği artık daha “ASORTİK”!

Duyur Sesini: Yasaklanan tangoyu canlandıran arpçı

Müzikte yeni tarzlar yaratan arp sanatçısı Şirin Pancaroğlu’nun 2010 yılında başlattığı teatral sahne projesi Cafe Tango, konser canlılığında bir albüme dönüştü. Tango müziği değil belki ama dansı, hatırlayacağınız gibi Batman’da ‘yasaklılar’ kategorisine girip, günlerce tartışılmıştı.

Okumaya devam et Duyur Sesini: Yasaklanan tangoyu canlandıran arpçı

Modern dans, resme dönüşür mü?…

New Orleanslı modern dans performansçısı Heather Hansen, dans figürlerini estetik resimlere dönüştürüyor. Dev bir kağıt üstünde yaptığı doğaçlama danslarda Hansen, ellerine aldığı birer parça kömür ile figürlerin resmini çiziyor. Bu performansı da resim galerilerinde, sergilerde bir şov halinde gerçekleştiren sanatçı, birbirinden güzel resimler yaratıyor.

Okumaya devam et Modern dans, resme dönüşür mü?…

Polonya etkinlikleri ocak ayında da devam ediyor

polonya-etkinlikleri

Türkiye-Polonya diplomatik ilişkilerinin 600. Yılı kutlamaları kapsamında gerçekleştirilen kültür programı, Polonya sanatını yakından tanımak isteyenler için Ocak ayında da üç sergi ile devam ediyor.

Okumaya devam et Polonya etkinlikleri ocak ayında da devam ediyor