52 Yıl önce bugün Slvia Plath’e veda ettik

Trajik yaşamı ve intiharıyla tanınan Slvia Plath, 1932 yılında, Massachusetts’te Alman bir baba ve ABD’li bir anneden doğdu. Profesör olan babasını 1940 yılında kaybeden Plath, ilk şiirini 8 yaşında yayımladı. İleri derecede manik-depresif bozukluğu olan Plath, bundan 52 yıl önce bugün aramızdan kendi isteğiyle ayrıldı.

Gizdökümcü şiirin önemli isimlerinden biri olan Slvia Plath, ilk kez intihara 18 yaşındayken teşebbüs etti ve bu girişiminin ardından bir akıl hastanesine yatırıldı. Üniversiteyi Cambridge’te okuyan ve bu sırada öğrenci gazetesinde şiirleri yayınlanan genç şair, 1956 yılında evleneceği İngiliz şair Ted Hughes‘la da burada tanıştı.

 

Sylvia_Plath

 

Plath ve Hughes, Londra’da kısa süre yaşadıktan sonra North Tawton’a yerleştiler. Sylvia’nın kıskançlık krizleri çift arasında sıkıntılara sebep oldu. İlk çocuklarının doğumundan kısa süre sonra boşanan Sylvia kiraladığı evin eskiden İngiliz şair William Butler Yeats‘e ait olmasını iyi bir işaret olarak değerlendirse de 1962-1963 kışı Plath için çok zor geçti.

 

Sylvia_Plath

 

Yarı otobiyografik bir roman olan ve depresyonu üzerine ayrıntılı bilgiler veren Sırça Fanus kitabının yazarı, 11 Şubat 1963‘te, çocuklarının yanına süt ve kurabiye bırakıp, kapılarını gaz girmesin diye sıkı sıkı bantladıktan sonra kafasını fırının içine sokarak intihar etti.

 

sylvia-plath-ted-hughes

 

Daha 30 yaşındayken aramızdan ayrılan Plath’ın hayatı, ünlü şairi Oscarlı oyuncu Gwyneth Paltrow’un canlandırdığı “Sylvia” filmine de konu oldu.

 

Sylvia filmi

 

Sırça Fanus” adlı romanı, birçok kişi tarafından ilk Amerikan feminist romanı olarak değerlendirilen Slvia Plath yetişkinlerin yanı sıra çocuklar için de kitaplar yazdı. Plath’ın Ariel (İmge Kitabevi), Johnny Panik ve Rüyaların Kutsal Kitabı (Altıkırkbeş Yayınları), Sırça Fanus (Can Yayınları), Üç Kadın (Oğlak Yayıncılık), Sylvia Plath’in Günceleri (Oğlak Yayıncılık), Suyu Geçiş (Artshop Yayıncılık) isimli eserleri Türkçeye de çevrildi.

 

Sylvia_Plath