32. Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması’nın finalistleri belli oldu

1983 yılından bu yana onlarca ülkeden, yüzlerce karikatür sanatçısına özgür bir platformda düşüncelerini dile getirme fırsatı sunan 32. Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması‘nın sonuçları belli oldu. Bu yılın birincisi, hiperrealist (fotogerçekçi) tarzda karikatürler çizen ve yoksulluk, çevre kirliliği, göçmenlerin yaşam mücadelesi gibi 21. yüzyılın temel sorunlarına odaklanan Agim Sulaj.

Bu yıl 66 ülkeden 787 sanatçının 2 bin 289 karikatürle katıldığı yarışmada ikincilik ödülüne İran’dan Mohsen Nouri Najafi, üçüncülük ödülüne ise yine İran’dan Jalal Pirmarzabad değer görüldü.

 

2.MOHSEN NOURI NAJAFI
2.MOHSEN NOURI NAJAFI

 

Bugüne kadar 137 ülkeden 7 bin 800 sanatçının katıldığı yarışmada dereceye girenleri Michael Kountouris, Ercan Akyol, Latif Demirci, Selçuk Demirel, Bayram Hajizadeh, Piyale Madra, Godfrey Mwampembwa, Tan Oral, Yuko Shimizu ve Jen Sorensen’den oluşan uluslararası seçici kurul belirledi.

Yarışmada birinciliği kazanan Agim Sulaj’a 8 bin ABD Doları, ikincilik ödülünü kazanan Mohsen Nouri Najafi’ye 5 bin ABD Doları, üçüncülük ödülünü kazanan Jalal Pirmarzabad’a ise 3.500 ABD Doları takdim edildi. Ayrıca Seçici Kurul, Alberto Morales Ajubel (İspanya), Angel Boligan Corbo (Küba), Moacir Knorr Gutterres (Brezilya), Musa Gümüş (Türkiye), Cemalettin Güzeloğlu (Türkiye), Ishimaru Hide (Japonya), Frank Hoffmann (Almanya), Jose Antonio Garci Nieto (Meksika), Didier Pizzi (Fransa), Saman Torabi (İran), Jugoslav Vlahovic (Sırbistan), Mikhail Zlatkovsky’i (Rusya) Başarı Ödülü’ne değer buldu. Sanatçılara 500 ABD Doları ödül verildi.

 

3.JALAL PIRMARZABAD
3.JALAL PIRMARZABAD

 

Agim Sulaj kimdir?

1960 yılında Arnavutluk’un başkenti Tiran’da doğdu. 1985’te Tiran Sanat Akademisi’ni bitirdi. Aynı yıl siyaset ve hiciv dergisi Hosteni’de çalışmaya başladı. Çok erken yaşlarında yeteneğinin farkına vararak sanata, özellikle de resme ilgi duydu. Hiperrealist (fotogerçekçi) tarzdaki karikatürlerinde, yoksulluk, çevre kirliliği, göçmenlerin yaşamı gibi 21. yüzyılın başlıca sosyal ve siyasal sorunlarına yoğunlaşıyor. 1993’te ilk kez, İtalya’daki ‘Rally di Rimini’ başlıklı kişisel sergisinde, komünist döneme ait çalışmalarını sergiledi. Gördüğü ilgi üzerine Rimini’ye yerleşti. Çok sayıda sergi açtı, karikatürleri müzelere kabul edildi. Sanatçının bu karikatürleri ‘Gerçek üstü bir satirik illüstrasyon, çevrenin durumu ve korunamamasına yönelik bir metafor’ olarak tanımlanıyor.