3 boyutlu yazıcı sayesinde artık gitar çalabiliyor!

Doğumdan itibaren sağ eli olmayan Kolombiyalı Diego Corredor, gitar çalmayı çok istiyordu. Var olan protezi sayesinde bir bardağı kavrayabiliyordu ama, bir gitarın tellerini harekete geçirmesi mümkün olmuyordu. Ve 3 boyutlu yazıcı sayesinde Diego için bir mucize gerçekleşti.

3 boyutlu yazıcılar umudun sınırlarını zorlamaya devam ediyor. 3DGluck adında bir 3 boyutlu yazıcı şirketi Diego Corredor’un bu durumunu öğrenince, hızla çalışmalarına başladı. Amaç, gitar çalmaya tutkulu bu genç adama en uygun fiyata, kullanışlı bir protez yapmaktı. Çizimler yapıldı, deney safhasına geçildi. Tam olarak bir ele benzemese de, gitarın tellerine dokunan bir protez geliştirildi. Protezi süsleme aşamasına gelindiğinde ise, Diego’nun çok sevdiği müzik grubu Linkin Park logosu kullanıldı.

3DGluck’ın kurucusu Andrea Monroy, “Diego için faydalı olacak ve O’nun yaşam kalitesini yükseltecek bir ürün geliştirmek istedik” dedi. Nitekim de, öyle oldu.  Engelli çocuklar için yaklaşık 50 dolara 3 boyutlu yazıcıyla protezler üreten ve pek çok çocuğun hayatını güzelleştiren E-nable oluşumu, bu gelişmeyi yakından takip ediyor. Corredor’un tutkusu sayesinde üretilen bu protez, pek çok engelli çocuğa ilham kaynağı olacağa benziyor.