19 Kasım Çocuğa Yönelik Cinsel İstismarı Önleme Günü

Bugün, 19 Kasım Çocuğa Yönelik Cinsel İstismarı Önleme Günü. Yetişkinlerin çocukları kendi cinsel doyumları için cinsel temasa zorlamalarına çocuk cinsel istismarı deniliyor.  Peki cinsel istismara uğrayan çocuklara nasıl yaklaşmak gerekiyor?

Cinsel istismardan söz etmek için illa cinsel birleşmenin olması gerekmiyor. Cinsel birleşme, fuhuşa zorlama, yüz yüze, telefonla ya da internet aracılığıyla taciz etme, teşhircilik, fiziksel temas, pornografi amacıyla çocuk kullanma hatta izlettirme de cinsel istismar sayılıyor.

 

cocuk istismarı

 

Cinsel istismar yaygın olarak erkekler tarafından ve çocuğun yakın çevresinden biri tarafından gerçekleştiriliyor. Baba-kız, ağabey, amca, dede gibi aile içinde yaşanan cinsel istismara “ensest” deniliyor. Araştırmalar, istismara uğrayan çocukların kendileriyle ilgili oldukça olumsuz düşüncelere sahip olmakla birlikte özgüven problemi yaşadıklarını; çoğunun saldırgan veya depresif bir ruh hali sergilediklerini, bir kısmının ise intihara meyilli olduklarını ortaya koyuyor.

Çocuklukta yaşanan travmatik bir deneyim yetişkinlik dönemini de etkileyebiliyor. Düşük özgüven, depresyon gibi ruh hali rahatsızlıkları, kaygı, tavır veya cinsel işlev bozukluğu, madde kullanımı, bağımlılığı gibi psikopatoloji riskini arttırarak bireyin ruh sağlığını olumsuz etkileyen bu travmayı önlemek için başta ebeveynlere çok iş düşüyor.
 

Aileler ne yapmalı?

  1. Çocuklarını cinsellik ile ilgili bilgilendirmeye başladıkları okul öncesi dönemde, “cinsel istismar” konusuna da değinmeliler.
  2. Ona, her dokunuştan hoşlanmayabileceğini; karşısındaki hoşlanmadığı bir şekilde dokunduğunda bunu rahatlıkla ifade edebileceğini, engelleyemediği takdirde de bir büyüğüne söyleyebileceğini öğütlemeliler.
  3. Ona istemediği şekilde dokunan kişi saklaması konusunda ısrar etse bile, bunu “sır” olarak saklamaması gerektiğini anlatmalılar ve gerçeği söylerse onu koruyabileceklerini vurgulamalılar.
  4. Anne-babalar iyi ve kötü dokunuşları anlatırken çocuklarını korkutup kaygılandırmadan, sakin ve yumuşak bir ifadeyle açıklama yapmaya özen göstermeliler.
  5. Bu tarz konuşmalarda anne-babalar, “kötü dokunuş”lara çok fazla vurgu yapmamalılar. Olumsuz cinsel deneyimlere fazla dikkat çekmek çocuğun kaygılanıp sevgi ve şefkat içeren dokunuşları da yanlış algılamasına neden olabilirler.
  6. Gerekli durumlarda polis gibi konuyla ilgili bir otoriteye durumu bildirmekten kaçınmamalılar.
  7. Çocuklarını korumak için olayın üstünü örtüp yok saymamalılar. Olayı görmezden gelmek çocuğun suçlunun korunduğunu düşünmesine neden olabilir. Ayrıca olayı saklı tutma kararı çocuğa, bu olayın gerçekten yaşanmadığını ya da olayda onun da suçu olduğunu dolayısıyla otoritelerin haberdar edilmemesi gerektiğini ima edebilir. Cinsel istismarı gizli tutmak, gerçek anlamda suçluyu korumak ve ona başka çocukları da istismar etmesi için fırsat tanımaktır.

 

 

Cinsel istismara uğrayan çocukların anne-babaları için öneriler

Çocuğunuza inanın

Çocuğunuzu yaşadığı istismar konusunda konuşmak için yüreklendirin

Duygusal destek sağlayın

Duygularınızı kontrol edin

Çocuğunuzu suçluluk duygusundan arındırın

Uzman yardımı alın