18. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali başlıyor

6 Mayıs 2015 Tarihinde Tarafından Emek, Kadın, Resim, Sergi, Sinema, Tiyatro, Velev ki Kategorisinde Yayınlanmıştır.

18. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali 8 Mayıs Cuma günü, Ankara Devlet Opera ve Bale sahnesinde gerçekleştirilecek törenle başlayacak. 38 ülkeden, 133 filmin izleyicisiyle buluşacağı festival 10 gün sürecek.

Şölen havasında gerçekleştirilecek açılış internet üzerinden canlı olarak izlenebilecek. 19:30’da bir kokteylle başlayacak gecenin sunuculuğunu Yetkin Dikinciler ve Başak Daşman üstlenecek. Emine Yıldırım, Aylin Zoi, Deniz Eyüboğlu gibi kadın sinemacıların, Bilge Olgaç Başarı Ödülü ile onurlandırılacağını açıklayan Festival Koordinatörü Özlem Kınal ödül alacak sanatçılar hakkında şu bilgileri verdi: “Hocaların hocası Nermin Abadan Unat bu seneki 18’in Halleri temamız çerçevesinde Tema Özel Ödülü’ nü alacak. Onur Ödülü ise Hümeyra’nın.”

 

BAHAR KUAFÖR

 

Bütün kadınlar bu hayattan alacaklı

18. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali kapsamında özel bir gösterim yapacak olan Tiyatro İS,“Bahar Kuaför” isimli oyunu ile sanatseverlerle buluşacak. 15 Mayıs tarihinde Ankara DT İrfan Şahinbaş Tiyatrosu’nda sergilenecek oyun ile ilgili görüşlerini bildiren Tiyatro İS’in oyuncuları bütün kadınların bu hayattan alacaklı olduklarını söyledi.

HICABI DEMIRCI1

Toplumsal Cinsiyet Eşitsizliği Karikatür Sergisi

Festival kapsamında uluslararası düzeyde ses getiren bir başka etkinlik ise “Toplumsal Cinsiyet Eşitsizliği Karikatür Sergisi”. Merkezi Avrupa’da bulunan Karikatürist Organizasyonları Federasyonu (FACO), karikatür organizasyonları üzerine yapılan haber ve etkinliklere “kıt” puan vermesiyle tanınan bir kuruluş.

 

cartoon

cartoon

Değerlendirmesini 6 yıldızdan 1 yıldıza kadar yapan FACO’nun, şu ana kadar 6 yıldız verdiği bir etkinliğin olmadığını açıklayan Obur Mizah Karikatür Dergisi Editörü Emre Yılmaz, Uçan Süpürge ile birlikte düzenledikleri Toplumsal Cinsiyet Eşitsizliği Karikatür Sergisi’nin etkinliğin güvenilirliği, konusu ve gerçekleştirilebilir olması nedeniyle FACO’dan 4 yıldız aldığını belirtti. Yılmaz açıklamalarına şöyle devam etti: “9 yıldır Türkiye ve Dünya gündeminde yer alan önemli konular üzerine uluslararası etkinlikler düzenliyoruz. Toplumsal Cinsiyet Eşitliği konusu ne yazık ki hala güncelliğini koruyor. Yapmış olduğumuz duyurular sonucunda sergimize 35 ülkeden, 400 çalışma ulaştı. Gelen çalışmalardan bu sorunun evrensel bir sorun olarak önümüzde durduğunu görüyoruz. Dilerim sergimiz kadın ve erkeğin eşit bireyler olduğu konusunda farkındalık yaratabilir.”

OLEKSY KUSTOVSKY5-UKRAINE